Američtí malíři se často přesidlovali do Evropy, kde zejména v Londýně a v Paříži čerpali novou inspiraci a učili se klasickým technikám. Někteří však zůstali věrni své vlasti a tvořili hlavně na území Spojených států amerických.

Childe Hassam

Impresionistický malíř Frederick Childe Hassam se narodil v roce 1859 a zemřel v roce 1935 v New Yorku. Narodil se v Bostonu a na studia vyrazil do Paříže na Julianovu akademii. Jeho tvorbu výrazně ovlivnil právě směr francouzského impresionismu. Překlad z angličtiny říká, že se především shlédl v díle slavného Clauda Maneta. Na rozdíl od jiných malířů však v Evropě nezůstal a po studiích se vrátil zpět do Spojených států. Tam se usadil v New Yorku.

Hlavní obsah jeho děl tvoří impresionistická malba ulic a budov města New Yorku. Ten si opravdu zamiloval a vytvořit celou kolekci obrazů s tímto tématem. Ještě během studií ve Francii byl za svůj um oceněn na světové výstavě bronzovou medailí. O něco později v roce 1892 získal zlatou medaili za svou tvorbu na Mezinárodní výstavě umění v Mnichově. Překlad z angličtiny zmiňuje i zajímavost, že jeden jeho obraz, konkrétně The Fifth Avenue in the Rain z roku 1917 nechal dál Barack Obama do oválné pracovny Bílého domu. I dnes se jeho díla objevují na výstavách světového formátu a patří mezi cenově dražší umělce.

James Abbott McNeill Whistler

James Abbott McNeill Whistler byl americkým malířem z let 1834 až 1903. Překlad z angličtiny občas obsahuje informaci, že jde o jednoho z nejvýznamnějších spisovatelů, který se narodil na americkém kontinentě. Většinu svého života však působil v Evropě. Začínal studiemi na Císařské akademii umění v Petrohradě, odkud později přestoupil do Gleyrova ateliéru v Paříži. Ze začátku nebyla jeho tvorba příliš kreativní, protože se věnoval hlavně kopiím děl starých mistrů. Po neúspěšné výstavě v Paříži přesídlil do Londýna, kde se usadil a postupně se vypracoval na společensky známého a oblíbeného londýnského malíře.

Tvorba Jamesa Abbotta McNeilla Whistlera spočívala v krajinomalbách a portrétech. Byl také dobrým kreslířem a grafikem. Mezi jeho významná díla patří například olej na plátně Bílá dívenka, což je melancholicky laděný portrét se zajímavou atmosférou. Dalším působivým, technicky dokonalým dílem s jistou přidanou hodnotou v podobě originální barevnosti i zvýraznění sytou čínskou černou je Portrét umělcovy matky z roku 1871. Zároveň jde pravděpodobně o jedno z jeho nejznámějších děl. Ke konci života se vrátil také ke své vytříbené zkušenosti s napodobováním stylu starých malířských mistrů a vytvořil vlastní krásný autoportrét, kde využívá šerosvit, hlubokou čerň i pestrou barevnou škálu. Jeho tvorba tak může připomínat díla starší o několik století, kdy by nezkušené oko nepoznalo rozdíl.

John Singer Sargent

John Singer Sargent je považován za jednoho z nejúspěšnějších portrétistů a to i přesto, že překlad z angličtiny nám říká, že se narodil v roce 1856 ve Florencii. Měl však americké rodiče, takže i přes svůj v podstatě evropské narození je považován za amerického malíře. Zemřel roku 1925 v Londýně. Během svého života ve Spojených státech příliš nebyl. Právě v Londýně žil velkou část svého života a stal se místním uznávaným umělcem.

Proslavil se díky svým lehce impresionisticky laděným portrétům i krajinomalbě. Své portéty již poměrně záhy vystavoval v salónech, kde sklízeli úspěch. Dohromady vytvořil přibližně 900 olejomaleb a kolem 2 000 akvarelů. Po poměrně dlouhé éře plné malování portrétů se rozhodl tento směr opustit a vydal se objevovat taje krajinomalby. Než to však stihl udělat, vytvořil některá ikonická díla, jako například portrét Madame X, Portrét Fredericka Lawa Olmsteda nebo Portrét markýzy Curzon z Kedlestonu. Překlad z angličtiny popisuje jeho tvorbu jako jemně laděnou s citem pro detail i věrné a technicky dokonalé zpracování. Za svou tvorbu byl oceněn Řádem za zásluhy v oblasti umění a věd.