Státní svátky a oslavy významných dnů se liší i podle konkrétní části státu. Některé z významných dnů mají charakter celostátního svátku a slaví se nezávisle na tom, v které části Itálie se zrovna budete nacházet.

Nový rok – 1. ledna

Oslavy příchodu Nového roku jsou celonárodní a setkáte se s nimi bez ohledu na tom, v jaké části státu zrovna budete. Překlady z italštiny říkají, že Italové si potrpí na dobré pití a jídlo, které nesmí chybět poslední večer starého roku. Následující den v novém roce si užívají společnost rodiny a klidnou ideálně ničím nerušenou pohodu.

Tři králové – 6. ledna

V noci před tímto dnem podle pověstí cestuje čarodějnice Befana, což je hodná a dobrotivá žena, která rozdává dětem sladkosti. Podle pověsti chtěla obdarovat Ježíška, ale dorazila pozdě a v Betlémě již nikoho nenašla a tak až dodnes hledá. Děti si pro ni vždy připravují oříšky a sušenky, aby se posilnila na další cestu.

Velikonoční pondělí

Italské oslavy Velikonoc jsou tradičně velmi veselé a doprovázené maškarními průvody. Tradičně se jí slaný koláč s vajíčkovou náplní, pečou se sladké dobroty. Oslavy probíhají po celý velikonoční týden a podává se dobré jídlo, jako je pečené jehněčí. Během většiny dnů probíhají větší bohoslužby, které jsou tak významnou událostí, že se jich často účastní i ateisté. Velkým vyvrcholením celého velikonočního týdne je hlavně Velikonoční neděle, ale i v pondělí doznívají oslavy a lidé si užívají další volný den, který mohou trávit se svými blízkými o dobrého jídla.

Den osvobození – 25. dubna

Oslava osvobození italského území po 2. světové válce. Tradičně jsou připomínáni tehdejší hrdinové, ale nejedná se o příliš pompézní akce, z části i kvůli faktu, že Italská vláda stála v tehdejších dobách zpočátku po boku nepřátelské linie.

Svátek práce – 1. května

Jedná se o celostátní svátek pracovního klidu, kdy se nemusí do práce a spíše se řeší, jak zlepšit pracovní podmínky. Mohou se objevovat nepokoje a snaha o vyjádření nutnosti změny. Spíše se ale jedná o den, kdy si Italové užívají klidu a dopřávají si dobré jídlo.

Založení Italské republiky – 2. června

Překlady z italštiny jasně říkají, že tento celostátní svátek patří mezi významná data každého roku. Tento státní svátek oslavuje založení Italské republiky v roce 1946. V tento den se vyvěšují vlajky a státní symboly.

Svatý Petr – 29. června

O významný den se jedná v Římě a jedná se o církevní svátek uctívajícího apoštola Petra, který zemřel mučednickou smrtí. Koná se speciální bohoslužba.

Nanebevzetí Panny Marie – 15. Srpna

Tímto dnem žije celá Itálie. Překlady z italštiny vám prozradí, že nechybí pořádný ohňostroj a vyskytují se zajímavé průvody obrovských Gigantů.

Svátek Všech svatých – 1. listopadu

Oslava pro všechny svaté, na které se ve zbývajících dnech nedostane. Italové tradičně navštěvují kostely k příležitostem speciálních mší a zavítají i na hřbitov, kde zapalují svíčky, pokládají věnce a květiny.

Svatý Ambrož – 7. prosince

Překlady z italštiny říkají, že tento svátek se oslavuje pouze v Miláně a jedná se o připomínku latinského církevního otce ze 4. století.

Neposkvrněné početí Panny Marie – 8. prosince

Církevní svátek slavený nejčastěji v kostelech při mších. Symbolizuje zázračné početí Panny Marie.

Vánoce – 25. prosince

V každé italské domácnosti by neměly chybět krásné jesličky. Ty jsou hlavním vánočním symbolem a představují jednoznačnou zprávu o uctívání samotné křesťanské podstaty svátku v rámci narození Ježíše Krista. Rodinné betlémy jsou děděny po generace a jejich krásou často oči přechází.

Svatý Štěpán – 26. prosince

Ani na další vánoční svátek se italské rodiny neochuzují o dobré jídlo. Součástí vánoční tabule je milánská pochoutka panettone, což je sladký chléb podobný naší české vánočce. Překlady z italštiny říkají, že ke slavnostním večeřím a obědům se jí dobře připravené jehněčí, rybí, případně kuřecí maso. Často nechybí ani krocan a oblíbenou pochoutkou je úhoř.