Norsko je severskou zemí s nádhernou krajinou, což dodalo inspiraci i mnohým místním umělcům. Podívejte se na některá známá jména a zjistěte si něco o životě norských slavných malířů.

Peder Balke

Norský malíř s pseudonymem Peder Balke se svým rodným jménem jmenoval Peter Anderson. Alespoň tak to tvrdí překlad z norštiny. Malíř se narodil v roce 1804 a zemřel v roce 1887. Kromě malování řešil i otázky sociální spravedlnosti a snažil se upozorňovat na rozdíly mezi jednotlivými vrstvami společnosti. Narodil se na farmě ve vesnici Toten, kde hned poznali jeho velký talent a místní zemědělci se s chutí složili na podporu jeho vzdělání. Měl tedy tu možnost studovat na Akademii výtvarných umění ve Stockholmu. Byl žákem zvučným jmen, jako jsou Heinrich August Groshe, Jacub Munch či Johan Christian Dahl. Podobně jako řada dalších velkých spisovatelů po dokončení studií cestoval, aby objevil svět, místní tvorbu a získal trochu inspirace.

Peder Balke se hodně zaměřoval hlavně na malbu krásné norské krajiny. Svým obrazům propůjčoval dramatičnost se zajímavými kontrasty. Jeho obrazy byly populární už v době vzniku. Některé kousky si koupili i členové francouzské královské rodiny. Dokonce třicet obrazů si od něj nakoupil i Ludvík Filip na svůj zámek ve Versailles. Belkeho krásné obrazy se nachází nejenom ve Francii, ale také v Bergenu, Oslu a třeba i ve Švédsku. Překlad z norštiny hovoří o jedinečném severském stylu malby, který dokonale vystihuje atmosféru místní krajiny. Ceny za jeho obrazy se pohybují v řádech stovek tisíců až miliónů korun v přepočtu. Reprodukce některých jeho známých děl jsou oblíbenými dekoracemi.

Johan Christian Dahl

Johan Christian Dahl je norským malířem, který se narodil mezi lety 1788 až 1857. Bývá označován jako nevýznamnější a nejvlivnější norský malíř první poloviny devatenáctého století. Malířství studoval na Královské dánské akademii umění, kde si mohl prohlédnout místní perspektivu vnímání umění a nejnovější směry. Překlad z norštiny hovoří i o tom, že poznal tvorbu holandských krajinářských mistrů, kteří mu jistě přinesli spoustu inspirace i pro vlastní tvorbu. Jak už to tak u malířů bývá, v rámci hledání inspirace cestoval po Německu, Itálii a samozřejmě i Norsku. Část života vyučoval na akademii v Drážďanech. Duší však byl stále norským patriotem a na svou zemi nedal dopustit. Kromě malování se hodně věnoval i pedagogické činnosti a pracoval na osvětě ohledně umění a kulturního dědictví.

Tvorba Johana Christiana Dahla se točí kolem krajinomalby. Na krásných realistických obrazech zachycuje s lehce dramatickým nádechem. Překlad z norštiny také hovoří o místní náladě, kdy se krajinomalby netěšily příliš velké oblibě, protože byly považovány za obyčejné obkreslování reality. Při pohledu na mistrovské ztvárnění od Dahla si však jeho obrazy získaly respekt a uznání. Velké množství jeho obrazů se nachází v Národní galerii v Oslu. Již za jeho byl součástí světových výstav a získal si věhlas po Evropě. Je také považován za zakladatele moderního malířství v Norsku. Krásné obrazy mají dnes velkou hodnotu a jejich cena se v dražbách pohybuje ve stovkách tisíců až milionech korun.

Erik Werenskiold

Erik Theodor Werenskiold byl známý norský malíř a ilustrátor, který se narodil v roce 1855 a zemřel v roce 1938. Narodil se do rodiny důstojníka. Jeho talent objevil malíř, který mu doporučil studovat na univerzitě právě malířství. Umělecká tvorba ho oslovila a překlad z norštiny říká, že byl nejenom malířem, ale i sochařem.

Tvorba Erika Werenskiolda je založena na malbách krajin s rolníky, což byl jeho oblíbený motiv. Hodně se proslavil díky ilustraci norských pohádek. Překlad z norštiny dokonce hovoří o tom, že v roce 1908 získal ocenění Národního norského umělce. Byl také oceněn několika česnými řády. Maloval také portréty nejrůznějších osobností. Na kontě má poměrně velké množství obrazů a mezi jeho známá díla patří například Trolové, Září, krásné krajinné výjevy a další.