Pojďme si odpočinout u vánočně laděného článku. Přiblížíme si slavení svátků ve Velké Británii. 🙂
Oslava Vánoc je nedílnou součástí britských tradic, které jsou od těch kontinentálních značně odlišné. Zatímco pro nás je vrcholem Štědrý večer, pro Brity je to až 25. prosinec. Kapra byste na jejich svátečním stole hledali marně.
V čem si tamní prostředí s tím českým v ničem nezadá je bohatá vánoční výzdoba pravidelně zaplavující všechna města a přilehlá nákupní centra již dlouho před samotnými svátky. Britové však často zdobí měsíc dopředu i vánoční stromeček u sebe doma a obvykle pod něj dokonce postupně ukládají dárky. Vedle baněk, svíček, prskavek a jehličí patří k vánoční výzdobě historicky také jmelí. Na celých ostrovech se udržuje krásná vánoční tradice. Každého koho pod jmelím o svátcích potkáte, musíte políbit.
Značné popularitě se zde těší zpívání koled. Je zvykem, že před Vánocemi chodí děti dům od domu a zpívají. Lidé jim za koledu věnují peníze nebo sladkosti. Koledovat chodí i dospělí, kteří věnují tak to vydělané peníze na charitu. Přeborníky ve zpěvu koled jsou pak ve Walesu, kde je tato činnost ohromně populární a pořádají se v ní masové soutěže.
Britský Ježíšek se jmenuje Father Christmas. Nosí dlouhý oblek zelené nebo červené barvy a dárky nosí komínem. Pro britské děti začínají Vánoce 24. prosince večer. Píší dopisy – „přáníčka“ pro Otce Vánoc, které vhazují do krbu a věří, že vzlétnou a dostanou se až na Severní pól. Dopis nesmí shořet, jinak se musí napsat znovu a vhození do krbu opakovat. Usínají pak s napjatým pocitem, zda byla jejich přání vyslyšena a naleznou ráno očekávané dárky.
Hlavním dnem je pro každou britskou rodinu 25. prosinec (Christmas day). Ráno, když se probudí, jdou ke stromečku a rozbalují dárky. Poté se společně přesunou do kuchyně, kde připravují sváteční oběd. Ten obvykle začíná slavnostním přípitkem a symbolickým rozlomením tzv. Christmas craskers, což jsou papírové tuby zabalené do nablýskaného papíru, ve kterých jsou umístěny malé dárečky a papírky se vzkazy. Dvě osoby najednou obal roztrhnou a nahlas se předčítá jejich obsah. Vánoční hostina bývá neobyčejně veselou událostí, na které jsou její účastníci vyzdobeni různými barevnými kloboučky a třpytkami. Po vydatné hostině proběhnuvší v pravé poledne se pak celá rodina přesune k televizi, kde společně sleduje projev královny.
Anglická kuchyně je odlišná i o Vánocích. Britové nemají k jídlu kapra ani si necpou břicha cukrovím. Vánoční hostina však obvykle bývá velmi bohatá. Na stole nesmí chybět nejrůznější paštiky, koláče či rybí polévka. Hlavním chodem je pečený krocan. Každá rodina si ho upravuje po svém. Dělá se například s masitou nádivkou a kaštany, nebo se plní cibulí smíchanou se sušenou šalvějí. Jako příloha se podávají pečené brambory, brusinky a vařená zelenina a celé je to polito omáčkou (gravy).
Po obědě se podává vánoční pudink (Christmas pudding). Jde o zcela jinou pochutinu, než jakou znáte z české kuchyně. Vyrábí se z rozinek, oříšků, mandlí, kandované pomerančové a citronové kůry, kandovaného zázvoru a dalších ingrediencí. V pudinku nesmí chybět alkohol. Přidává se koňak, většinou Brandy.
Místo cukroví se vyrábí biskupský chlebíček, nebo velmi oblíbené Christmas mince pies plněné kandovaným ovocem a kořením. Různé ovoce a koření jsou typickými vánočními ingrediencemi nejen pro dezerty, ale i alkoholické nápoje. Horký punč Britové milují. Vyrábí se mimo jiné z vína a dalších alkoholických přísad.
Vánoce v Británii jsou sice odlišné od našich, nicméně také velmi zajímavé. Anglická kuchyně, anglické zvyky a také anglická atmosféra má rozhodně něco do sebe.