Pro nás představuje Argentina úplně jiný kus země a kultury. Některé státní svátky jsou ale i přesto podobné. Které to jsou a jaké najdete pouze v Argentině?

Nový rok – 1. ledna

Oslavy příchodu nového roku pro nás nejsou nic výjimečného. V Argentině je ale většinou v tuto dobu teplo, a tak mohou mít slavnosti jiný rozměr. Bohatý ohňostroj je doplňován velkými oslavami, které probíhají nejenom v podnicích, ale hlavně v ulicích města.

Velký pátek

Tradicí spojenou s velikonočními svátky, jsou sladká čokoládová vajíčka. A tak se není čemu divit, že se v roce 2013 pokusili v Argentině o výrobu největšího čokoládového vajíčka na světě. Překlady ze španělštiny také říkají, že si místní dávají hodně záležet na výzdobě.

Den veteránů – 2. dubna

Válka o Falklandské ostrovy byla výsledkem sporu mezi Spojeným královstvím a Argentinou, kdy nebylo jasné, komu dané území patří. V dubnu roku 1982 se podařilo speciálním argentinským jednotkám dobýt město Port Stanley, čímž začala válka trvající až do června, kdy se nakonec argentinská vojska vzdala. Překlady ze španělštiny nám jasně dávají najevo, že tento den je vyhrazen pro poctu všech padlých v této válce.

Svátek práce – 1. května

Během tohoto dne si místní užívají volný den, kdy nemusí pracovat. Oslavy jsou poklidné a nemají žádný specifický rituál či tradici.

Výročí ustanovení první nezávislé vlády v Buenos Aires – 25. května

Argentina toužila po nezávislosti, a jak zmiňují překlady ze španělštiny, prvním krokem bylo obsazení oblasti Buenos Aires. Stalo se tak v květnu v roce 1810. Jednalo se o velmi důležitý krok, který následně vedl až k naprosté nezávislosti státu.

Den národní vlajky

Každé třetí pondělí v červnu se slaví Den národní vlajky, který připomíná úmrtí jejího autora, Manuela Belgrana.

Den národní nezávislosti – 9. července

Šest let po ustanovení první nezávislé vlády v Buenos Aires několik provincí deklarovalo svou nezávislost na Španělsku. Všechno jsou dnes území současného státu a tento den je připomínkou dalších důležitých událostí vedoucích k vytvoření hrdé a nezávislé země.

Výročí úmrtí generála José de San Martín – 17. srpna

Tento den je připomínkou úmrtí José de San Martín, což byl jeden ze zakladatelů osvobozené Argentiny. Překlady ze španělštiny navíc zmiňují, že se podílel i na pomoci při osvobozování Chille a Peru.

Den učitelů – 11. září

Další svátek, který si připomíná úmrtí významného učitele D. F. Sarmienta. V tento den by si měli všichni studenti uvědomit, co pro ně jejich učitelé dělají.

Den studentů – 21. září

Tento svátek většinou oslavují pouze střední školy a jiné části společnosti příliš nezasahuje.

Den Kryštofa Kolumba

Pravidelně každé nejbližší pondělí kolem 8. Října se oslavuje „Den rodu“, který oslavuje rozdíly mezi původními obyvateli a příchozími Evropany.  Překlady ze španělštiny dokonce označují příchod Kolumba jako začátek konce pro původní obyvatele Ameriky. V tento den se mohou objevovat i demonstrace, které říkají, že se jedná o oslavu Posledního dne svobody.

Den národní suverenity

Tento svátek se slaví vždy v pondělí co nejblíže datu 20. 11. Jedná se o Den národní suverenity, který opět oslavuje nezávislost země a její vymanění ze španělské nadvlády.

Den neposkvrněného početí – 8. prosince

Den neposkvrněné početí Panny Marie je tradičním křesťanským svátkem, který připomíná zázračné otěhotnění panenky Marie. Jedná se o pomyslný začátek skutečných vánočních svátků. Probíhají mše a lidé se pomalu připravují na zahájení vánočních svátků.

Štědrý večer – 24. prosince

Na Štědrý den se v Argentině ráno normálně pracuje a svátek začíná až v poledne, kdy je volno po odpolední část dne. Překlady ze španělštiny říkají, že lidé zdobí své domy barevnými dekoracemi a světýlky. V tuto dobu je v Argentině teplo, a tak mohou být součástí výzdoby i pestré čerstvé květiny.

  1. svátek vánoční – 25. prosince

V tento den se schází širší rodiny, aby trávily společný čas ideálně nad dobrým jídlem.

Silvestr – 31. prosince

V tento den se ráno ještě chodí do práce, ale odpoledne již bývá volno, aby se lidé mohli pustit do bujarých oslav a připravit se na příchod dalšího kalendářního roku.