Anglosaský lidový svátek, který se slaví 31. října začíná získávat čím dál větší oblibu i u nás. Jak vypadají jeho oslavy v Americe a ve Velké Británii, odkud primárně pochází?

Odkud Halloween pochází

Halloween se slaví v předvečer všech svatých. Vyvinul se v Irsku, kde byla oslava Všech svatých přenesena z Říma. Původ má v židovské tradici, kdy se svátky slaví večer předcházejícího dne. Je to způsobeno kvůli tomu, že Židové považovali za začátek dne již předchozí západ slunce. Z Irska se zvyk postupně rozšířil do USA, kam se dostal spolu s přistěhovalci. Existují ale i názory, že se jedná o zvyk vzniklý z keltských tradic. Tyto teorie však vznikaly v době národního obrození a dnes jsou spíše překonané.

Hlavní symboly Halloweenu

Tradiční symboly Halloweenu jsou vyřezávané dýně, do kterých se umístí svíčka, aby strašidelně svítily. Nechybí ani strašidelné masky, kostýmy a čarodějná výzdoba. V některých čtvrtích se předhání, kdo svůj dům vyzdobí více strašidelně. V regálech obchodů se před Halloweenem objevují tematické sladkosti, dekorace a podobné blbosti s čarovnou tématikou duchů, upírů, čarodějnic a dalších strašidelných tvorů. Dalším symbolem je například kočka, která bývá často považovaná za mazlíčka čarodějnic.

Jak se Halloween slaví?

Oslavy Halloweenu probíhají pokaždé trochu jinak a závisí hodně na tom, v jaké konkrétní části státu jste a jaké jsou místní zvyklosti. Překlady z angličtiny ale většinou říkají, jak vypadá základ a co jsou hlavní náplně kouzelného a lehce děsivého večera.

Koledování

Překlady z angličtiny často říkají o termínu Trick-or-treating, kdy se chodí na koledy, klepe se na dveře, zpívají koledy a za odměnu dostávají drobné sladkosti, jako jsou malinké čokolády, tyčinky a bonbony. Děti často přichází ve skupinkách a lidé, kteří jim otevírají, hádají, co má představovat jejich kostým. Koledovat se chodí vždy až po setmění. Pokud majitel domu neotevře a nedá dětem žádnou sladkost, mohou mu provést nějakou zákeřnost, jako je například obalení stromu nebo verandy toaletním papírem a podobně.

Vyprávění strašidelných příběhů

K děsivé atmosféře strašidelného večera patří i vyprávění duchařských a strašidelných historek. Hororové příběhy si starší děti předávají mezi sebou a s oblibou je vypráví těm mladším a sledují, jak se bojí. Nejlepší je vyprávění potmě. V televizi během halloweenského týdne často běží strašidelné filmy a tematické díly seriálů. Každý rok se jedná o oblíbený svátek nejen dětí, ale i dospělých, kteří si užívají sledování děsivých filmů.

Průvod

Ve větších městech se pořádají halloweenské průvody a soutěží se o to, kdo bude mít nejlepší masku. Každý rok je tak možné sledovat fascinující přehlídku vyladěných kostýmů domyšlených do naprostých detailů. Při sledování průvodů se budete bát, ale i smát. Překlady z angličtiny lákají k příjemnému prožití halloweenského večera mezi partou nadšenců, ale i při samostatné procházce městem, kde uvidíte vyzdobené domy a koledující děti.

Strašidelné pečení a vaření

K dalším tradicím patří i vytváření chutných pokrmů s děsivým vzhledem. Na internetu se objevují velmi originální recepty na halloweenské vaření a pečení, kdy výsledné pokrmy připomínají duchy, čarodějnice, kosti, náhrobky a další děsivé motivy. Jedná se o ideální období pro všechny, kdo se chtějí kreativně realizovat a pustit se do vytváření vlastní netradiční výzdoby i v kuchyni. Pokud máte v plánu uspořádat halloweenskou párty, je podobné pohoštění téměř nezbytné. Uvidíte, že tím své hosty příjemně překvapíte a nadchnete. Vaše párty dostane se správnou výzdobou a vyladěnými recepty zcela jiný rozměr.

Opravdu děsivé líčení

Když se pustíte do hledání halloweenské tématiky, narazíte i na celou řadu návodů pro děsivé líčení. Některé z nich jsou doslova nechutné a působí skutečně velmi věrohodně. Věřte, že nikoho takhle dokonale nastrojeného nebudete chtít potkat během temné noci, kdy je vše strašidelně vyzdobeno. Překlady z angličtiny kladou důraz na pochopení celkové problematiky a hodit se vám budou nejen při studování vzniku tohoto kouzelného svátku, ale i při praktických věcech, jako je právě překládání tutoriálu pro maximálně děsivý make-up. Opět se jedná o povinnost, pokud plánujete vyrazit na děsivou párty a chcete být za hvězdu.

Oslavy Halloweenu u nás

Halloween se s narůstající globalizací dostává i do naší země. K vidění jsou sladkosti a dekorace v obchodě a čím dál více lidí vyřezává dýně a zdobí své domy. Překlady z angličtiny nejsou to jediné, co slouží jako inspirace pro výzdobu. Nápadů najdete jistě spoustu již i v českém jazyce. Od zajímavých receptů pro netradiční prostřený stůl, až po různé halloweenské koledy. Zkuste si uspořádat malý halloweenský večer, pusťte si děsivý film a zkuste si na sebe vzít nějaký děsivý kostým. Úplně nejlepší zážitek ale získáte, pokud budete tento den slavit přímo v Americe, kde svátek maximálně prožívají.