Dnešní článek budeme věnovat kousku francouzské historie. Vzhledem k tomu, že překlady do francouzštiny děláme na pravidelné bázi, tak bychom dnešní pravidelné okénko rádi věnovali období, které mělo vliv na další směřování Francie.

Francie byla poměrně rychle obsazena německými vojsky a během druhé světové války okupována. O to větší radost byla s příchodem spojeneckých vojsk.

Okupovaná Francie

Německá okupace Francie začíná v roce 1940. Nejednalo se pouze o útok německých vojsk, ale zapojila se také Itálie. Postup italských vojsk však nebyl příliš účinný a ukazovala se statečnost francouzských vojáků při obraně vlasti. Jak hovoří překlady do francouzštiny, jednalo se o poměrně krátký konflikt hlavně z toho důvodu, že francouzské jednotky byly oslabené po aktivní obraně Belgie. Řada lidí stihla uprchnout do Velké Británie, odkud bylo možné vést zahraniční odboj. Okupovaná Francie byla rozdělena na dvě části, kdy jedna z nich budila dojem svobodné země, ale kolaborovala s Němci.

Mezi německými vojáky byla Francie vyhlášená i díky přítomnosti krásných žen. Mnohé z nich navázaly dlouhodobé či krátkodobé vztahy s příslušníky německých jednotek okupujících Francii. Za odměnu si užívaly pohodu, ochranu v době války a blahobyt. Po skončení války a vyhnání německých vojsk je ale stihl trest za kolaboraci v podobě veřejného ponížení a ostříhání vlasů. Jejich argumenty, že byly ke vztahu nuceny či že se jednalo o pravou lásku, v té době nikdo nebral. Překlady do francouzštiny byly v té době důležité pro bezproblémový kontakt obou stran.

Osvobození díky otevření druhé fronty

6. června 1944 byla otevřena druhá západní fronta díky vylodění v Normandii. Za celý červen bylo na francouzské území při otevření této fronty dopraveno přibližně 850 000 vojáků, což pomohlo prolomit německou obrannou linii. Němci se museli stahovat stále hlouběji a postupně přenechávat francouzské území Spojencům. Na konci srpna byla osvobozena Paříž. Po zdárném postupu a první vlně se však objevovaly problémy se zásobováním, které další postup a celkové osvobození zpomalily. Překlady do francouzštiny sloužily v té době jako nástroj pro anglické a americké vojáky, aby mohli navázat spolupráci s místním obyvatelstvem. Po kompletním osvobození Francie byl udělován i řád osvobození pro vojáky s mimořádnými zásluhami při této operaci.

Německá kapitulace

První akt bezpodmínečné německé kapitulace byl podepsán ve francouzském městě Remeši. To se však příliš nezamlouvalo Sovětskému svazu a další kapitulační ceremonie proběhla o den později v Berlíně. Od té doby je považován za den kapitulace a konec válečného konfliktu v Evropě spíše 8. květen. Pro zajímavosti z té doby existují překlady do francouzštiny, které nám poodhalují tehdejší tajemství a různé strany války.

Dnešní oslavy konce války a Dne vítězství

Den vítězství se ve Francii slaví 8. května, kdy mají lidé dovolenou. Období výročí ukončení světové války se slaví hlavně u Vítězného oblouku. Jedná se o poměrně velkolepé slavnosti, při kterých nechybí ohňostroj nad Eiffelovkou, nebo vojenské přehlídky. Klasikou jsou upomínkové akce a průvody. Během tohoto dne je většina památek otevřena pro turisty, takže se jedná o ideální příležitost, jak si zpestřit dovolenou ve Francii. Francouzi mají také svátek související s koncem první světové války, který připadá pravidelně na 11. listopadu.

Určitě si nezapomeňte přečíst i vybranou válečnou literaturu, která má velmi dobré překlady do francouzštiny, takže si ji můžeme naplno vychutnat ve svém rodném jazyce.