Nabídka překladatelských služeb je dnes skutečně rozsáhlá. Také proto je třeba se naučit v takovém množství orientovat a vybírat s rozvahou. Rozhodně neplatí a ani nikdy neplatilo, že jsou všichni překladatelé stejně kvalitní. Například překlad z angličtiny nabízí, stejně jako většinu jiných služeb, také lidé, kteří nemají dostatečné zkušenosti a mohou vás tím zbytečně poškodit.

V dnešním článku vám poradíme několik tipů, které vám s vaší volbou pomohou. Klienti sami totiž často nemají dostatek znalostí pro rozpoznání kvalitně přeloženého textu. S důvěrou vloží vyhotovenou práci na svůj web nebo ji dokonce vypustí do tisku. Jestliže se tedy chcete vyvarovat trapné situaci, kdy jsou vaše texty podrobeny nepříjemné kritice, musíte tomu zabránit již při hledaní překladatele, nebo také překladatelské agentury.

Dostatečná kvalifikace

Ne každý překladatel je pro svou práci dostatečně kvalifikovaný. Většina překladatelských agentur a živnostníků má své vlastní webové stránky. Z nich se snadno dozvíte vše potřebné. Vždy hledejte nejprve informace o různých osvědčeních. Máme teď na mysli především certifikáty, kurzy a státní závěrečné zkoušky z nabízeného jazyka. Každý certifikát má jinou váhu, proto si zjistěte také informace o něm.

Úplně nejlepší variantou je, když narazíte na překladatelskou agenturu, která zaměstnává rodilé mluvčí s dostatečně dlouhou praxí v oboru. Pro zkušeného Angličana, který žije v České republice, nepředstavuje kvalitní překlad z angličtiny žádnou překážku.

Bez referencí ani ránu

Pokud narazíte na skvěle vypadající web, na kterém však není ani jedna reference, mějte se na pozoru. Vytvořit si profesionálně vypadající webové stránky již není v dnešní době nic složitého. Reference pro vás znamenají jasnou zprávu – překladatel již v minulosti odvedl dobrou práci. To je přesně to, co hledáte.

Reference včetně kontaktů jsou důležité, ať už potřebujete jen rychlý překlad z angličtiny nebo navázat dlouhodobou spolupráci. Není nic horšího a zároveň zbytečnějšího, než kvůli špatně odvedené práci jednoho překladatele, shánět narychlo jiného.

První komunikace vám napoví

Hned podle prvního telefonátu či vyměněného e-mailu se pozná, zda jste narazili na odborníka. V tomto ohledu mají jednoznačnou převahu překladatelské agentury, které mají pro komunikaci se zákazníkem speciálně vyškoleného pracovníka. Na co se zaměřit?

Dávejte přednost těm překladatelům a agenturám, kteří reagují rychle a samozřejmě bez gramatických chyb. Měli by se vás vždy zeptat na základní otázky tipu: Za jak dlouho překlad potřebujete? Pro co bude text použit? Máte nějaké zvláštní požadavky? Jednoduše je z vaší vzájemné komunikace vidět jejich zájem o to, aby vám odevzdaný text vyhovoval po všech stránkách.

S takovým jednáním a také nespornou kvalitou překladatelů se setkáte například v překladatelské agentuře Překladymartina.cz. Jelikož je to menší agentura, máte stále jistotu zachování individuálního přístupu. Přesto vám ale vždy odevzdají prvotřídní překlad nejen z angličtiny, ale i dalších jazyků.

Zkouškou nic nezkazíte

Posledním tip se vám bude hodit zvláště v těch případech, kdy hledáte partnera pro dlouhodobou spolupráci. Ještě před zadáním skutečné zakázky zašlete vybranému překladateli nebo agentuře zakázku testovou. Každá agentura, která dbá na spokojenost zákazníka, by vám takto měla vyjít vstříc. Díky vzorovému překladu si snadno vytvoříte představu o tom, jak daný subjekt pracuje. Uvidíte, jak rychle odpovídá, jestli se o zakázku skutečně zajímá a zda jí odevzdá v domluveném termínu. Jestliže máte možnost posoudit také kvalitu přeloženého textu, tím lépe. Obecně platí, že čím pečlivěji vybíráte dlouhodobého partnera pro vaše překladatelské úkoly, tím více se vám tato snaha vrátí. Vzorové překlady, rychlé reakce a řešení speciálních požadavků rozdělí překladatelské agentury mezi ty, které o svého zákazníka stojí a ty, pro které je zákazník pouze zdroj peněz.

Ať již tedy řešíte pouze jednoduchý překlad z angličtiny, nebo dlouhodobé zakázky s množstvím dokumentů, my vám můžeme poskytnout pevné partnerství, které je založeno na profesionalitě, důvěře a spolehlivosti. Kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře nebo telefonicky a přesvědčte se sami.