Ukrajina je hodně nábožensky založená země a častým problémem turistů je, že se spoléhají pouze na prověření oficiálních státních svátků, ale zapomenou vzít v úvahu existenci svátků náboženských. Ty mají svůj vlastní kalendář. Překlady z ukrajinštiny vám prozradí více a před návštěvou země se rozhodně seznamte s podrobnostmi. Níže najdete přehled oficiálních státních svátků.

Nový rok – 1. leden

Oslavy Nového roku se tradičně nesou ve znamení ohňostrojů a oslav s rodinou a kamarády s kapkou alkoholu. O intenzitě oslav rozhoduje i to, jestli je v dané oblasti uznáván gregoriánský nebo juliánský kalendář. Čím blíže k ruským hranicím, tím spíše se setkáte s uznáváním kalendáře juliánského a naopak těsně u hranic se Slovenskem, se Nový rok slaví tradičně na 1. ledna.

Pravoslavný Nový rok nastává až 14. ledna. V tento den chodí chlapci koledovat a rozhazují pšeničná zrna, což podle pověr přináší zdraví a bohatství.

Vánoce – 7. ledna

Na Ukrajině je kalendář posunutý, a proto se vánoční svátky slaví až 7. Ledna. Vyznavači pravoslavné církve tak mají celé vánoční svátky v období od 6. do 19. ledna. Když my slavíme příchod Nového roku, oni pomalu začínají strojit stromeček a těšit se na dárky a tu pravou vánoční pohodu.

Překlady z ukrajinštiny říkají, že Svatý večer začíná již 6. ledna, kdy se rodiny scházejí u vánočního stolu a připomínají si narození Ježíška. Tradiční večeře se skládá ze 12 jídel, kdy každé z nich symbolizuje jednoho z apoštolů. Jakmile skončí večeře, nastává období koledování, kdy se Ukrajinci pouští do zpívání typických vánočních koled.

Štědrý večer je až 18. ledna, kdy se rodina opět schází, ale na hostině se podává pouze bezmasé jídlo v souladu s postním obdobím.

Den žen – 8. březen

Den žen je na Ukrajině překvapivě oblíbeným svátkem, kdy se ženám nosí dárky a pořádají se pro ně malé rodinné oslavy. U nás byl tento svátek na chvíli zatracován, kvůli prosazování za dob komunismu. Překlady z ukrajinštiny říkají, že i tam se jejich názory na slavení tohoto dne rozcházejí, ale většinou se jedná o oblíbený den.

Velikonoce

Velikonoční svátky mají na Ukrajině velkou vážnost a oslavy obsahují celou řadu tradic. Ve středu a v pátek před samotnými Velikonocemi se peče vyšší sladký chléb podobný mazanci s názvem Pascha. O půlnoci na Velikonoční pondělí chodí lidé do kostela, kde se světí jídlo v podobě mazance, vajíček, ale i kousků pečeného masa a domácích klobás. Překlady z ukrajinštiny hovoří i o zajímavé tradici souboje vajíček, kdy se uvařené vejce schová do dlaně a druhý člověk klepne tím svým do prvního. To, které se nerozbije, bude svému nositeli přinášet štěstí.

Svátek práce – 1. květen

Oslavy svátku práce jsou často poklidné, ale občas se mohou objevit nepokoje a demonstrace.

Den vítězství nad nacismem ve II. světové válce – 9. květen

Den oslav vítězství je o den posunutý v porovnání s naším svátkem. Překlady z ukrajinštiny říkají, že je to proto, že opětovné podepsání kapitulace, na kterém trvalo SSSR, se uskutečnilo o den později. Součástí oslav jsou vojenské přehlídky a připomínání padlých vojáků

Den ústavy – 28. červen

Jedná se o připomínání důležitého dne pro Ukrajinu. V roce 1996 došlo 28. června k podepsání státní ústavy. Oslavy jsou větší hlavně na západě země.

Den nezávislosti – 24. srpen

Dříve se tento den slavil 16. července, kdy se připomínal okamžik v roce 1990, kdy byla přijata rezoluce o státní suverenitě Ukrajiny. Později se tento státní svátek přesunul na datum, kdy byla roku 1991 vyhlášena nezávislost Ukrajiny.

Den obránce Ukrajiny – 14. říjen

Překlady z ukrajinštiny říkají, že tento státní svátek byl vytvořen prezidentem Porošenkem a oslavoval den, kdy v roce 1943 vytvořil kolaborant Bandera nacionalistickou Ukrajinskou povstaleckou armádu. Oslavy často přináší protiruskou atmosféru, což byl zřejmě i důvod, proč došlo k ustanovení tohoto státního svátku. Z Ruska jsou dokonce slyšet hlasy, že se jedná o nebezpečnou situaci, kdy hrozí, že hlasy místních nacistů příliš zesílí.