V Brazílii dodržují běžné státní svátky, ale další příležitostí, jak si užít více volna, jsou takzvané nepovinné svátky. V tyto dny mohou zaměstnanci dostat další speciální volno. A v případě, že volno nedostanou, mají alespoň zkrácenou pracovní dobu, která je vyhláškou omezena maximálně do 14 hodin.

Nový rok – 1. leden

Oslavy Nového roku jsou v Brazílii spojeny s velkým ohňostrojem. Překlady z portugalštiny obsahují v souvislosti s tímto svátkem slovo francouzského původu Reveillon, což znamená proměnu a probuzení. Konec roku se tradičně slaví na pláži, případně v baru s přáteli. Zajímavým zvykem je, že příchod nového roku by se měl oslavovat v bílém oblečení, které značí čistotu a neposkvrněnost aktuálně přicházejícího Nového roku.

Karneval

Světoznámý karneval plný spoře oděných tanečnic v krásných kostýmech, velkolepé průvody a bujaré oslavy se konají na přelomu února a března. Největší oslava je tradičně v Riu de Janeiru. Pokud plánujete výlet do Brazílie a chcete zažít maximum z místní kultury, nenechte si ujít tyto velkolepé slavnosti. Překlady z portugalštiny vás nenechají na pochybách, že se jedná o královský svátek této země. Stačí si jen prohlédnout fotky a nebudete na pochybách, že tohle bude ten největší karneval, jaký jste kdy viděli.

Velký pátek

Překlady z portugalštiny napoví, že se jedná o důležitý křesťanský svátek. Tradičně se chodí na mše, a děti se obdarovávají spoustou čokolády, kterou si však mnohdy musí zasloužit. Aby dostaly čokoládové dobroty, musí připravit pelíšek pro velikonočního zajíce. Ten jim za odměnu donese sladkou čokoládovou nadílku.

Tiradentes 21. duben

Jedná se o státní svátek, který oslavuje hrdinu povstání, který byl popraven. Překlady z portugalštiny vypráví o krvavých příbězích, jakým je i protikoloniální povstání. Tiradentes byl brazilský politik, lékař a podnikatel, který se snažil o pomoc při vymanění ze spárů kolonialistů. Po svržení monarchie bylo výročí jeho úmrtí ustanoveno jako státní svátek.

Svátek práce – 1. květen

Svátek práce je příležitost, jak si užít volného dne a nemuset chodit do práce. V Brazílii nebývá doprovázen žádnými bujarými oslavami, ale spíše jde o příležitost k vyjádření nespokojenosti s pracovními podmínkami a zákony.

Nezávislost Brazílie – 7. září

Významný moment v dějinách Brazílie nastal ve chvíli, kdy v roce 1815 došlo ke zrušení kolonie a o dalších 7 let později vzniklo nezávislé Brazilské císařství s monarchií. Den vzniku Brazislkého císařství připadá na 7. září, což je státní svátek a další příležitost pro oslavy.

Svátek zjevení Panny Marie, patronky Brazílie – 12. říjen

Zjevení Panny Marie je považováno za velmi významný okamžik pro všechny věřící. Překlady z portugalštiny hovoří o tom, že se jedná o důležité připomínání dne, kdy se přímo v Brazílii zjevila její patronka, které jsou připisovány zázračné schopnosti ohledně léčení a pomoci potřebným.

Svátek státních zaměstnanců – 28. říjen

Lehce neformální svátek, který není oficiálním dnem státního volna, ale zaměstnavatelé mohou svým zaměstnancům nabídnout volno právě na tento den.

Památka zesnulých – 2. listopad

Tento svátek je podobný našim Dušičkám a cílem je vzpomenout si na zesnulé, navštívit jejich hrob, položit květiny a zapálit svíčku.

Vyhlášení republiky – 15. listopad

  1. listopadu roku 1889 byla svržena monarchie a nastolena federativní republika. V roce 1891 byla přijata ústava a došlo k vyhlášení Spojených států brazilských. Od toho dne se tento datum oslavuje jako státní svátek.

Vánoční svátek – 25. prosinec

Vánoční svátky jsou v Brazílii slaveny hlavně v rodinném kruhu u dobrého jídla. Tradičním ovocem je hroznové víno, protože podle tradic přináší bohatství a štěstí. Na prostřené tabuli se objevují sýry, maso, ořechy, pečená šunka, sladké brambory a k pití se podává čerstvý pomerančový džus a kokosová voda. Typickým pokrmem je solená treska, kdy tento zvyk pochází z Portugalska. Jako vánoční sladkost se podává sladký chléb na způsob italského panettone. Dárky se rozdávají až s úderem půlnoci a v práci si každý tajně losuje, komu bude předávat dárek.