Dávat tipy na dovolenou, kam se na Slovensku podívat, je tak trochu nošení dříví do lesa, protože Slovensko je „za rohem“, všichni ho tak nějak známe i pro to, že Slováci mluví podobným jazykem. I když musíme připustit, že někteří dnešní třicátníci a mladší, mají s porozuměním slovenského jazyka určité problémy. Na Slovensku díky pohádkám, které se vysílají v českém jazyce, je to méně častá komplikace a tak i malé dítko českému jazyku v zásadě rozumí. Nicméně pro Čechy jsou tady pořád naše překlady do slovenštiny. 🙂

Slovenština pokaždé jinak…

Pokud byste tak chtěli vyrazit na dovolenou na Slovensko – do méně známých, ale zase o to zajímavějších částí, doporučujeme Východní Slovensko, které sice někteří z politiků země v minulosti označili jako „že tam nic není“, ale není to pravda. Košice jsou krásné město a dostanete se tam v pohodě nočním vlakem, kdy se hned ráno a vyspalí můžete vydat na jejich prohlídku. Pokud tam na vás někdo spustí „východňárčinou“ tak si ji moc užijte, té totiž ani zbytek obyvatel Slovenska moc nerozumí. Z turistických „destinací“ východu pak doporučujeme koupání na Domaše nebo v Zemplínské šíravě, pokud na východ Slovenska přijedete v létě, tak budete za tyto přehrady vděčni. Z aktivního odpočinku v kopcích je zajímavým výletem – Kremenec, trojmezí Slovenska, Polska a Ukrajiny. Jde se k němu z vesnice Nová Sedlica, kam vás doveze autobus, nahoru už budete muset po svých. Celý park Poloniny je místem, kde když budete mít štěstí, tak i 48 hodin nenarazíte na jediného člověka a absolutní relax, tak budete mít zaručený. Pokud však máte raději kolo a víno, tak oblast Tokaj také na východě Slovenska čeká jen na vás.

Kam na Slovensku?

Většina Čechů však míří na Slovensko většinou do Tater anebo do blíže k hranicím položené Fatry. Obě pohoří mají svá kouzla a slovenský šarm. Vysoké Tatry jsou přes léto obleženy turisty podobně jako v Nízkých Tatrách okolí Chopku a Ďumbieru.  Malá Fatra je fyzicky více náročná než Velká Fatra, ale v té se nadšení turisti více „rozprchnou“. Slovenský ráj je dobré navštívit na podzim a v létě procházet méně známá místa jako Vtáčnik, Tríbeč nebo Muránskou planinu.

A teď se podíváme do historie

Z  historických měst byste na Slovensku neměli vynechat Bánskou Šťavnicu, která je od roku 1993 zapsaná v UNESCU a nebo zámek Bojnice, kde se natáčela pohádka Šíleně smutná princezna. „Malým Římem“ se nazývá Trnava, kterou budete míjet cestou do Bratislavy. Své jméno získala díky třinácti kostelům, resp. 27 věžím, které se nad Trnavou tyčí a dávají tak městu ojedinělou atmosféru. Příjemným lázeňským městem jsou Trenčianske Teplice, ve kterých se můžete zastavit, pokud se do Čech budete vracet přes přechod Brumov-Bylnice/Horné Srnie.

Slovensko je krásná země a díky tomu, že  slovenštině rozumíme, je tak místem, kam i cestovatelé bez znalosti cizích jazyků mohou směle zavítat. A pokud náhodou ne, tak jsme tu my a naše překlady do slovenštiny a vy nás můžete směle poptat. 🙂