Francouzská literatura může nabídnout mnoho skvostů známých po celém světě. Na výběr máme ze všech možných žánrů a není se čemu divit, že právě francouzští autoři tvoří značnou část ve všeobecném přehledu a objevují se v maturitních tématech. Jak jste na tom vy se znalostí nejznámějších děl francouzské literatury?

Filosofická literatura

Francouzská filosofie měla značný vliv na celý středně evropský kontext řešení všemožných problémů. Řada děl nabízí myšlenky aplikovatelné i do dnešních dní. I když se může na první pohled jednat o nudné čtení, nemusí to být vůbec pravda. Příkladem může být autor René Descartes, který předkládá zajímavý pohled na dobové problémy. Překlad z francouzštiny se dočkalo jeho známé dílo Rozprava o metodě. Pro snadnější získání všech důležitých myšlenek a informací na jednom místě se hodí některé z  děl pojednávajících o tvorbě tohoto filosofa. Mezi známá filosofická jména patří François Marie Arouet známý jako Voltaire. Mezi jeho známá díla patří například Candide. V obou příkladech lze najít i překlad z francouzštiny.

Známé dramatické komedie

Molière, který se vlastním jménem jmenoval Jean-Baptiste Poquelin patří mezi klasicistní autory dramatických her. Mezi jeho známá díla patří například Tartuffe, Don Juan, Misantrop nebo Lakomec. Právě Lakomec vypráví o muži, který je schopen pro peníze obětovat cokoliv. V moderních zpracováních se proto jedná o poměrně aktuální a nadčasové dílo. Originál je plný důvtipných záplatek, které si užijete i při čtení českých přeložených vydání. Pro ty, které příliš nebaví čtení, existuje několik filmových adaptací.

Victor Hugo a Bídnící

Dalším notoricky známým dílem pocházejícím z pera francouzského autora jsou Les misérables (překlad z francouzštiny zní Bídníci). Dílu se dostalo mnoho pěkných českých překladů. Podobně na tom jsou i další velmi známá díla stejného autora, jako je Chrám Matky Boží v Paříži a Muž, který se směje. Pozadu by neměly zůstávat ani divadelní hry, jako například Cromwell nebo Marie Tudorovna. Victor Hugo rovněž tvořil i poezie, kde ne každý překlad z francouzštiny je tak dobrý jako originály. Zde je však limitující opravdu dobrá znalost francouzského jazyka i co se týká starších slov a obratů.

Honoré de Balzac

Dalším známým autorem je Honoré de Balzac hlavně se svým dílem Otec Goriot. Tento realistický román pojednává o změně bohatého a spokojeného člověka, který je zrazen svými vlastními dětmi a obrán o majetek. Román pojednává o stinných, ale i světlých stránkách lidské povahy a kombinaci s touhou po bohatství a majetku. Kromě toho napsal Balzac i řadu dalších děl, kdy jsou téměř všechny dostupné v kvalitních českých překladech.

Malý princ

Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry byl francouzský letec a spisovatel. Vytvořil více známých děl, mezi která patří Citadela, Letec či Země lidí. Jeho ale úplně nejvíc známým dílem, kde je cílovou skupinou snad každý člověk bez rozdílu věku a kde je podstata neměnná v čase a dokonale nadčasová, je Malý princ (v originálu Le Petit Prince). Překlad z francouzštiny existuje v mnoha podobách. Kniha má mnoho překladů v klasických, ale i obrázkových verzích a ve svém originálním znění se hodí pro nácvik základní francouzštiny.

Nobelova cena za literaturu pro Patricka Modiano

V roce 2014 získal francouzský spisovatel Patric Modiano Nobelovu cenu za schopnost zachytit ty nejhůře uchopitelné lidské osudy. Jeho známým dílem je Ulice temných krámků, což je působivý příběh o detektivovi, který ztratil paměť.

Hledáte překlad z francouzštiny pro svoji knihu či dokumenty? Neváhejte se nás poptat. Překlad zařídíme se všemi potřebnými korekturami.