Estonsko je malou zemí s poměrně zajímavou historií. I přesto se však mohou pochlubit několika významnými a talentovanými umělci, kteří vytvářeli nádherné obrazy. Podívejte se na jména a zajímavé příběhy třech estonských malířů.

Konrad Mägi

Estonský malíř jménem Konrad Vilhelm Mägi se narodil v roce 1878 a zemřel v roce 1925. Pocházel z poměrně běžné rodiny a naštěstí měl to štěstí, že mohl studovat na německé technické škole v Tartu. Místní malířské vzdělání mu však nestačilo, takže později studoval i na umělecko-průmyslové akademii v Petrohradě. Zde byl pod vedením poměrně úspěšného a známého Amanduse Adamsona. Během studií vyrazil ještě na studijní pobyt do Paříže, kde objevil moderní styly impresionismu a fauvismu. Jak říká překlad z estonštiny, několik let cestoval po Evropě, aby načerpal inspiraci a ještě o kousek zlepšil své umění. Později se vrátil do Tartu, kde založil vlastní umělecké sdružení Pallas. Stal se výtvarným pedagogem a učil další generace tvorbě. Ke konci svého života byl považován za významného estonského představitele expresionismu. V den jeho narození je v Estonsku také udělována výtvarné cena nesoucí jeho jméno. Jeho život byl dokonce i zachycen ve hře od Marta Kivastika, který napsal hru Portrét mrznoucího umělce.

Tvorbě Konrada Mägiho se vyznačuje živými barvami se zálibou hlavně v modrých odstínech. Rád maloval krajiny, kde se nejvíce inspiroval právě krajinou rodného Estonska. Rád maloval hlavně ostrov Saaremaa, který zachytil z různých pohledů na několika obrazech. Krajinomalba sice byla jeho oblíbenou disciplínou, ale zdaleka to nebyly jeho jediné obrazy. Věnoval se také portrétům. Nejrůznějším zátiším a originálním stylem ztvárnil také různé secesní motivy.5

August Albo

Dalším estonským malířem je August Albo, který se narodil v roce 1893 a datum úmrtí není přesně známo, překlad z estonštiny uvádí 1963, ale objeví se i zmínky, že údajně tvořil až do roku 1980. Svá studia prožil na ruské Královské akademii umění. Po dokončení studia se vydal do New Yorku, kde následně strávil poměrně výraznou část svého života. Překlad z estonštiny je bohužel skoupý na více podrobností, ale víme například, že také maloval pro cara v Moskvě ještě před ruskou revolucí. Ve svém mládí kromě malby studoval i balet a hrál na housle.

Jeho tvorba se nese ve znamení abstraktního umění, ale své díla dokázal výborně namalovat i v jiném stylu. Měl velký smysl pro detail a představoval univerzálního umělce, který měl přirozený talent. Do své tvorby přidal pár prvků realismu a dokázal opravdu namalovat snad cokoliv. Tvořil po celém světě a jeho oblíbenými motivy byla nejrůznější zachycení baletu. S oblibou tedy tvořil v centrech baletu, jako například v Paříži, Moskvě a Berlíně. Mezi jeho známé dílo patří například obraz nádherného běžícího koně s anglickým názvem „Free as the Wind“.  Maloval také výjevy z pláže a obrazy s mořem, pár portrétů a dost se proslavil svou typickou tvorbou s baletním námětem. Zajímavé je, že své obrazy podepisoval jako „Albo“, ale není úplně jisté, že šlo o jeho skutečné jméno.

Kristjan Raud

Kristjan Raud rozhodně patří mezi významné estonské národní umělce. Narodil se v roce 1865 a zemřel v roce 1943. Talent zřejmě měli v rodině, protože i jeho bratr Paul byl malířem. Překlad z estonštiny říká, že po brzké smrti svého otce zahájili bratři studia ve škole v Rakvere, kde se naučili německy. Překlad z estonštiny říká, že malbu studoval na ruské Královské akademii umění, kam nalákal i svého bratra. Nějaký čas strávil v Rusku a v Německu, kde se učil a zároveň nacházel novou inspiraci. Po návratu do Tartu zorganizoval školu pro mladé umělce, psal články do novin a také vyučoval na gymnáziu.

Za největší umělecký úspěch Kristjana Rauda je považováno ilustrování národního eposu Kalevipoeg. Překlad z estonštiny jasně říká, že patří mezi klíčové estonské umělce. Dokonce je znázorněn i na bankovce v hodnotě jedné koruny.