Francie už od středověkých dob patří mezi centra evropské kultury. Není se tedy čemu divit, že odtud pochází řada světově proslulých malířů, kteří v mnoha případech určovali styl tehdejší doby. Podívejte se na tři známá jména a možná se o těchto slavných umělcích dozvíte něco nového.

Édouard Manet

Jednou z ikon francouzského malířství je Édouard Manet. Tento celosvětově známý a uznávaný malíř se narodil v roce 1832 a zemřel v roce 1883. Celý svůj život věnoval umělecké tvorbě, a jak říká překlad z francouzštiny, věřil, že jeho umělecká tvorba má hlubší smysl. Nebýt strýce, svůj talent by možná nerozvinul a dál by se trápil nepříliš úspěšným studiem podobně jako na gymnáziu. Touha dát se na uměleckou kariéru se však nezamlouvala jeho otci, který si Édouarda představoval jako bankovního úředníka. Nakonec však svolil a Manet se zapsal do školy vedené malířem Thomasem Couturem. Zpočátku se Édouard Manet shlédl hlavně ve španělském umění, kdy obdivoval díla španělský mistrů, kteří přicházeli s novými nápady na obohacení tradičních děl.

Za svůj život Édouard Manet namaloval více než 400 olejových maleb, 100 akvarelů a několik desítek dalších pastelů a grafických listů. Překlad z francouzštiny zmiňuje i zajímavou skutečnost, za Manet měl problémy s kompozicí svých děl. Jeho známé a veřejností oceňované obrazy jsou tak ve většině případů inspirované jiným dílem či motivem. Ostatně celkově byla jeho tvorba střídavě přijímána a střídavě značně kritizována, kdy se jeho dílo objevovalo mezi těmi nejlepšími, ale občas bylo na hranici těch nejhorších z výstavy. Jeho známé obrazy jsou například Piják absinthu, Snídaně v trávě, Mrtvý toreador, akt Olympie, nebo Balkón. Dnes jsou jeho díla prodávaná za milionové částky.

Claude Oscar Monet

Claude Oscar Monet byl francouzský impresionistický malíř a grafik světového věhlasu. Narodil se v roce 1840 a zemřel v roce 1926 ve věku 86 let. Narodil se v Paříži, ale s rodinou se záhy odstěhovali do Normandie. Učil se na věhlasné akademii umění v Paříži École nationale supérieure des beaux-arts, kde poznal celou řadu učitelů. Po čase studií však přišel povolávací rozkaz do služby do Alžírska, odtud se však poměrně brzy vrátil v rámci rekonvalescence po tyfu. I přes nesporný talent a učení u kritického, ale věhlasného mistra Charlese Gleyra, nemohl Monet z počátku vystavovat v prestižním Salónu.

Dílo Moneta je dnes považováno za startovací bod impresionismu. O to zajímavější je informace, kterou přináší překlad z francouzštiny. Na jedné výstavě, kde vystavil svůj obraz Imprese, východ slunce, sklidil výsměch. Začátky obliby impresionismu byly sice pomalé, ale nakonec se formoval kruh příznivců nového stylu umění. Monetovy obrazy jsou typické světlých barev a světla. Vyzařují pozitivní atmosféru a dnes patří mezi vyhledávané a také pořádně drahé umění. Jeho známá díla jsou například Snídaně v trávě, kdy se věnoval stejnému motivu jako Manet. Dále Kupky sena, Obrazy z Londýna, Lekníny, nebo překrásná Katedrála v Rouenu.

Georges Seurat

Francouzský malíř celým jménem Georges-Pierre Seurat žil mezi lety 1859 až 1891. Většinu svého života strávil v Paříži, kde se také narodil. Měl to štěstí, že žil v poměrně zámožné rodině, takže se nikdy neocitl ve finanční tísni. I díky tomu se mohl věnovat umění a nedělat si přílišný strach o svou obživu. Ze začátku studoval kreslení pouze ve večerní škole, později se ale dostal na slavnou akademii umění v Paříži. Ze začátku se mu nabídky na vystavování nehrnuly, takže byl nucen dokazovat svůj talent. Překlad z francouzštiny vypráví, že na to šel jinou cestou. Rozhodl se pro vlastní směr a styl tvorby, který byl v té době jedinečný.

Georges Seurat vymyslel a na svých dílech používal techniku pointilismu. Jde o malování malých barevných bodů, které se následně spojí ve fungující celek. V dnešní době je stejný princip využíván u digitálních obrazovek, kdy svítí miniaturní pixely, které dohromady tvoří celistvý obraz pro lidské oko. Rozvinul směr impresionismu a stal se zakladatelem takzvaného neoimpresionismu. Překlad z francouzštiny u několika jeho známých obrazů zní například takto: Nedělní odpoledne na La Grande Jatte, Koupání v Asnières, nebo Cirkus.