Zlatým věkem malířství bylo v Itálii určitě období renesance. Právě tato doba přinesla taková díla, jako je Mona Lisa. Ovšem i další období mohou nabídnout umělecké mistry, kteří dokázali vytvořit krásná a celosvětově ceněná díla.

Leonardo da Vinci

Notoricky známé jméno italské malíře a génia. Leonardo da Vinci, rodným jménem Leonardo di ser Piero, se narodil v roce 1452 a zemřel v roce 1519. Kromě toho, že byl vynikajícím až geniálním malířem, byl také sochařem, přírodovědcem, spisovatelem, hudebníkem, vynálezcem a konstruktérem. O jeho inteligenci rozhodně nemůže být pochyb. Už ve věku 15 let byl v učení u slavného Andrea del Verrocchio. Právě zde se naučil novější techniku, která se v té době příliš nepoužívala a hlavním spočívala ve využívání světlých a výraznějších barev, což samo o sobě propůjčovalo malbě mnohem lepší vzhled. Překlad z italštiny také říká, že pracoval na nejrůznějších důmyslných vynálezech a zajímal se o studium téměř všech oborů tehdejšího vědění. Jeho život se dělí na několik období s typickou tvorbou a životním stylem. Vzhledem k jeho slávě existuje velmi dobrý překlad z italštiny, který nám přináší mnoho poměrně informací o jeho životě.

Celosvětově nejznámějším obrazem je bez debat Mona Lisa namalovaný Leonardem da Vincim. V podobném duchu se nese i zbytek jeho renesanční tvorby. Typická je práce se šerosvitem a jemné přechody světla, které působí jemným dojmem. Da Vinciho tvorba je příjemně rozmanitá a obsahuje nejenom biblické výjevy, ale i nejrůznější portréty typického renesančního rázu. Mezi slavné obrazy patří například díla Poslední večeře, Dáma s hranostajem, Madona ve skalách, Salvator Mundi, Portrét hudebníka a další. Cena za obraz od Leonarda da Vinciho se pohybuje ve stovkách miliónů dolarů. Možná i proto, že jediným dílem v soukromém vlastnictví je obraz Salvator Mundi a všech 16 dalších obrazů, které jsou opravdu od da Vinciho je ve veřejných muzeích.

Michelangelo Buonarroti

Dalším významným je Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni, který se narodil v roce 1475 a zemřel v roce 1564. Nebyl pouze malířem, ale také sochařem a skvělým architektem. Jeho nadání si povšiml jeden z florentských vládců, který ho přivedl do paláce, kde se mohl potkat s dalšími umělci a učit se od nich. V paláci žil až do smrti vládce, poté se, jak říká překlad z italštiny, střídal život ve Florencii a Římě. Svou uměleckou práci vykonával po vysoce postavené a slavné lidi, mezi kterými byli například papež, vysoce postavení církevní hodnostáři a podobně. Už za jeho života se mu tak dostalo velkého uznání a neměl finanční nouzi. Podle záznamů zemřel v poměrně úctyhodném věku 88 let.

Významným uměleckým dědictvím, které Buonarroti zanechal, je malířská výzdoba Sixtinské kaple. Co se týká malířství, měl poctivý styl klasického renesančního rázu. Jeho známé obrazy jsou například Svatá rodina, Manchesterská madona, Bitva u Casciny, Léda a další. Známý je zejména díky svým sochám, za které dostával obrovské finanční částky a dnes jde stále o mistrovská díla.

Francesco Hayez

Francesco Hayez představuje umělce z éry romantismu. Žil mezi lety 1791 až 1881. Překlad z italštiny popisuje, že se narodil jako nejmladší z pěti dětí a už od poměrně mladého věku začal vykazovat malířský talent. Toho si všiml jeho strýc, který podporoval rozvoj této činnosti a mladého Francesca Hayeze přivedl do učení k malíři Francescovi Maggiottovi. O něco později se dokonce dostal na Akademii umění v Římě. Za své výsledky byl v ve svých 60 letech jmenovám ředitelem Brerijské akademie v Miláně.

Překlad z italštiny hovoří o obtížném rozpoznání Hayezových děl, protože část maleb nepodepisoval. Ke svým pracím přidával také díla koupená a naopak některé své obrazy prodal, což bez podpisu poměrně ztěžuje jejich jasnou identifikaci. Také se stávalo, že některá svá díla namaloval víckrát v téměř stejné podobně. Mezi jeho známé obrazy patří například Ničení Chrámu Jeruzalemského, Váza s květinami na okně, Polibek, Ephraim a další.