Znáte slavné malíře z Kanady?

Kanadští malíři nejsou tak celosvětově známí, jak by se mohlo zdát. Je to však škoda, protože někteří z nich by si větší slávu jistě zasloužili. Podívejte se na tři malíře, jejichž nadání a schopnosti jim zajistili nezpochybnitelné místo v kanadské kulturní historii.

David Milne

Překlad z francouzštiny hovoří například o poměrně známém a úspěšném kanadském malíři jménem David Milne. Narodil se v roce 1882 a zemřel v roce 1953. Byl z velké rodiny a měl devět dalších sourozenců. Rodina se přistěhovala ze Skotska a rozhodně neměli peníze nazbyt pro drahá studia umělecké školy. To však Davida neodradilo. Po dokončení klasických studií se stal učitelem na venkovské škole, což mu zajišťovalo celkem přijatelný a stálý plat. Po několika letech se rozhodl, že se přeci jenom pustí do studia umění, které ho fascinovalo. Uměleckou akademii zatím navštěvovat nemohl, ale učil se formou korespondenčního studia. Asi po roce mu tato forma výuky přestala stačit, takže se přestěhoval do New Yorku, aby měl k dispozici více příležitostí. Zde byl členem studijní ligy učenců a mohl tak některá svá díla vystavovat. Více než 15 let strávil v USA, kde se soustředil na zlepšování svých uměleckých kvalit. Po čase se zase vrátil do Kanady, kde zužitkoval své umění v malbě krajiny.

Co se týká tvorby Davida Milneho, překlad z francouzštiny od jistých kritiků říká, že patřil mezi velmi výrazné osobnosti umělecké tvorby ve své době v Kanadě. Věnoval se olejovým i akvarelovým malbám a později se pustil i do tisku. Ke ztvárnění si rád vybíral jednodušší objekty a snažil se je zachytit svým typickým stylem. Velmi si oblíbil krajinomalby, kterým propůjčoval jedinečný rukopis a maloval je s lehkostí a umem. Ke konci své tvorby a objevovat originální a trochu výraznější styl.

Homer Watson

Homer Watson je dalším kanadským malířem, který se věnoval hlavně krajinomalbě. Překlad z francouzštiny říká, že žil mezi lety 1855 až 1936. Studoval na škole v Torontu, ale už od mala se zajímalo o umění a malbu. Po dokončení základních studií byl hlavně samoukem a po několika letech vyrazil do New Yorku, kde se potkal s malířem Georgem Innessem. Zalíbila se mu krajina v okolí řeky Hudson a ztvárnil jí na několika svých dílech. Poměrně brzo se jedno z jeho větších děl prodalo do sbírky královny Viktorie. Měl také příležitost vystavit pár svých děl na výstavě Kanadské královské akademie. Hodně cestoval po Kanadě a na čas se podíval i do Anglie. Ke konci měly jeho obrazy velkou cenu i mezi sběrateli.

Tvorba Homera Watsona byla plná velkolepých maleb krajiny se specifickou lehce dramatickou atmosférou. Jeho díla mají speciální atmosféru a na první pohled je vidět obrovský talent i léta zkušeností s malováním. Překlad z francouzštiny Watsonova díla označuje za národní dědictví. Není se tedy čemu divit, že obrazy v soukromých sbírkách mají velkou hodnotu. Pokud se chcete podívat na několik jeho děl, jsou vystavena ve starém domě v Ontariu, kde Watson žil.

Cornelius Krieghoff

Kanadský malíř, Cornelius David Krieghoff se narodil v roce 1815 a zemřel v roce 1872. Proslavil se hlavně malbou kanadského venkova a běžných výjevů ze života. Původně pochází z Amsterdamu, kde se narodil, ale rodina se poměrně záhy přestěhovala do Kanady. Mezi první náměty pro jeho tvorbu patřila návštěva indiánské rezervace Kahnawake, kde pořídil celou řadu náčrtů, které se později staly předlohou pro olejomalby. Kanadu i místní krajinu si velmi zamiloval, ale stejně toužil poznat jiné kultury a svět, takže cestoval do Paříže, kde měl tu příležitost vidět mnoho mistrovských děl od známých malířů. Jak říká překlad z francouzštiny, dnes se jeho obrazy nachází v mnoha galeriích a patří mezi známé kanadské umělce. Mezi jeho slavná díla patří například Přistání poštovní lodi, Blizard a mnoho dalších zajímavých výjevů z všedního života v Kanadě