Při hledání německých a rakouských malířů dostaneme spoustu výsledků. Mistři krásného umění z německy mluvících zemí si jistě zaslouží pozornost právě i díky pestrosti jejich tvorby. Znáte některého z uvedených malířů?

Adrian Ludwig Richter

Adrian Ludwig Richter byl německým malířem žijícím v letech 1803 až 1884. Svou kariéru začal už zdařilým přijetím na drážďanskou akademii umění, kde se učil práci kreslíře a malíře. Překlad z němčiny hovoří i o tom, že pracoval pro ruského komořího Naryškina jako dvorní kreslíř. O něco později se sám stal vyučujícím na drážďanské akademii. Své škole zůstal věrný po zbytek života a až důchodový věk ho donutil přestat s výukou.

Jeho hlavní tvorba spočívala v nejrůznější grafice a ilustracích. Nejvíce se ale proslavil malou částí svého celého díla, které patří do romantismu. Ztvárnil totiž překrásný obraz Svatební průvod na jaře na základě inspirace od Wagnerovi opery. Obrazy Adriana Ludwiga Richtera jsou stále poměrně často vystavovány a patří mezi klenoty německé umělecké tvorby.

Gerhard Richter

I přes shodu jmen, není Gerhard Richter příbuzným Adriana Ludwiga Richtera. Gerhard je totiž žijícím německým malířem, který se narodil roku 1932. Po těžkém období druhé světové války byl v roce 1951 také přijat na drážďanskou akademii umění. Následně na akademii učil a maloval nejrůznější nástěnné malby na zakázku. Překlad z němčiny popisuje i emigraci na západní stranu rozděleného Německa během období komunismu.

Kromě nástěnných maleb se věnuje také modernímu umění a kombinace malby s fotografií. V roce 2012 se jeden jeho obraz prodal za 21 miliónů liber a v roce 2015 se jedno jeho dílo z roku 1986 prodalo dokonce za neuvěřitelnou cenu přes 1 miliardu korun. Tímto se dostal mezi nejdražší žijící malíře a překonal stávající rekordy. K tomu si na své konto draze prodaných obrazů připsal prvenství v nejdražší prodané krajinomalbě s názvem Ledovec, která se prodala zhruba za 551 miliónů korun. Zajímavé je, že i u nás je umístěn jeden obraz od Gerharda Richtera namalovaný pro památník Lidice ještě v dobách, kdy nešlo o známého umělce. Dá se předpokládat, že jde o nejdražší obraz od žijícího umělce u nás.

Gustav Klimt

Gustav Klimt byl rakouským malířem žijícím mezi lety 1862 až 1918, který většinu svého života strávil ve Vídni. Jeho otec pocházel z vesnice u Litoměřic a byl zlatníkem. Už tehdy tedy své syny vedl k preciznosti a krásnému umění. Gustavu Klimtovi se to zalíbilo a pomalu začal objevovat svůj malířský talent. Vystudoval uměleckoprůmyslovou školu ve Vídni a malířství studoval v ateliéru Ferdinanda Laufbergera. Spolu se svým bratrem si později založily vlastní výtvarný ateliér. Překlad z němčiny také poodhaluje smutný osud Gustava Klimta, kterému poměrně záhy zemřel otec a následně i bratr.

Jejich velkou zakázkou bylo vytvoření obrazu interiéru císařského divadla, za což získal Gustav Klimt speciální císařské ocenění. Věnoval se také krásným krajinomalbám, které si poměrně záhy našly své příznivce. Vypracoval se do pozice vlivného postavení mezi umělci ve Vídni a nesmazatelně se tak zapsal do rakouských dějin umění. Jeho obrazy najdeme ve světových muzeích v České republice, Francii, Itálii, Kanadě, Německu, Rakousku a USA.

Giovanni Segantini

Překlad z němčiny zmiňuje také jednoho malíře se zajímavým původem. Giovanni Segantini je totiž rakouským, italským i švýcarským malířem. Žil v letech 1858 až 1899. Narodil se v Tyrolsku v části, která je dnes italským územím. Později pobýval většinu času ve Švýcarsku, ale švýcarské občanství mu bylo přiznáno až posmrtně.

Proslavil se zejména svými překrásnými a věrně vypadajícími alpskými krajinami. Překlad z němčiny vypráví, že své životní téma v podobě malby krásným horských scenérií nalezl po přestěhování do vesničky Pusiano u krásného jezera s horami v pozadí. Za svého života se stal malířem evropského významu a i dnes jsou jeho díla vysoce ceněna. Ve Svatém Mořici má otevřeno své vlastní muzeum popisující jeho život i krásnou tvorbu horských scenérií a dalších obrazů.