Nizozemsko je poměrně malou zemí, která však nabízí pestrou a zajímavou historii. Holandský původ má také několik světoznámých malířů. Místní krajina totiž nenechá nikoho na pochybách, že jde o inspirativní místo. Největší sílu má holandská atmosféra pravděpodobně v době květů tulipánů, kdy barevná pole vytváří neopakovatelné a nádherné krajinné scenérie. Možná i to podnítilo a stále podněcuje uměleckého ducha v místních malířích.

Rembrandt

Notoricky známé jméno malíře Rembrandta (celým jménem Rembrandt Harmenszoon van Rijn) můžeme zařadit na začátek 17. století, kdy se narodil v roce 1606 a zemřel v roce 1669. Překlad z holandštiny poskytuje poměrně hodně informací o známém malíři, který strávil většinu svého života v Leidenu a později i Amsterdamu. Rembrandt se těšil slávě již během svého života.

Překlad z holandštiny o malířských mistrech a jejich technikách mluví o přidané hodnotě obrazů od Rembrandta, která je patrná na první pohled. Je to především práce se světlem v té době nevídaná. Malíř vytváří prvky takzvaného šerosvitu a temnosvitu, které obrazu dodávají na plasticitě, hloubce a výraznosti. Světlo využíval v přímočarém pohledu bez zbytečných kudrlinek a nečekaných kombinací. Možná právě to je ten důvod, proč jeho tvorba vypadá tak zajímavé a snad i živě.

Za kolik se dá koupit originální obraz od Rembrandta?

Má se za to, že Rembrandt namaloval přibližně 320 obrazů, přičemž snaha o odhadnutí skutečného počtu je poměrně složitá a roli zde hraje mnoho proměnných. Překlad z holandštiny dokonce říká, že Rembrandt signoval i díla svých šikovných učňů, aby na nich následně vydělal.

Pokud budete mít štěstí a narazíte na originální obraz od Rembrandta v některé z prověřených galerií pořádajících například aukci, připravte si finanční obnos v rozmezí od několika tisíc po několik miliónů eur. Plastické barevné obrazy jsou řádově dražší v porovnání s jednoduššími černobílými grafikami. Získat tak Rembrandtův obraz do své sbírky opravdu není nic jednoduchého ani levného.

Vincent van Gogh

Pravděpodobně jedna z nejvýznamnějších osobností výtvarného umění, Vincent van Gogh, žil mezi léty 1853 až 1890, kdy spáchal sebevraždu. Zajímavé je, že v poměrně malém časovém intervalu vytvořit údajně až kolem 900 maleb až 1000 kreseb. Překlad z holandštiny nám prozrazuje smutný umělcům osud, kdy bylo jeho díla během období jeho života téměř neznámé. Cena jeho obrazů prudce stoupla až po sebevraždě.

Klasickým poznávacím znamením je impresionistická malba, čímž dal vzniknout uměleckému směru, který je známý pod označením expresionismus. Když si najdeme překlad z holandštiny popisující hlavní motivy tvorby Van Gogha, narazíme na jeho oblibu malby vesnických zákoutí a vesničanů v běžném životě. Během vývoje své tvorby si oblíbil také techniku pointilismus s používáním kontrastních barev. Známé jsou obrazy slunečnic, do jejich tvorby se pustil při pobytu ve Francii.

Smutné na celém příběhů je jakési nevysvětlitelné onemocnění, jakým Van Gogh trpěl. Někteří se domnívají, že šlo o psychózu, ale jeho problém mohl být vyvolán také otravou olovem, arsenem a kadmiem, což byly látky přítomné v jeho barvách. Nakonec se u malíře začaly objevovat silné deprese, takže se snažil vyhledat speciální pomoc v psychiatrickém centru. Později odešel do léčení pouze k doktorovi, aby byl nablízku svého bratra. Léčba se však bohužel nezdařila, protože se ve věku pouhých 37 let sám postřelil do hrudníky, načež následně i zemřel.

Kolik stojí obraz od Vincenta van Gogha?

Známý a krásný obraz Kosatce se v aukci prodal za 53,9 milionů dolarů, další Goghovo významné dílo v podobě obrazu Portrét doktora Gacheta se dokonce prodal za neuvěřitelných 82,5 milionů dolarů. Menší a méně známý obraz však můžete v aukci pořídit již za více než 2 000 eur.

Návštěva holandských galerií výtvarného uměni

Pokud se chcete pokochat neuvěřitelnou šikovnosti a uměním místních světoznámých i méně známých umělců, můžete v Nizozemsku navštívit hned několik galerií. Pokud si nechcete nechat ujít lesk a slávu dvou neznámějších holandských spisovatelů, navštivte Amsterdam. V Rijskmuseu najdete vystavených více než 100 000 obrazů, mezi kterými nechybí například ani Rembrandtova Noční hlídka.

K návštěvě také láká Van Gogh museum opět v Amsterdamu, kde najdete nejobsáhlejší sbírku děl tohoto umělce.