Portugalské umění má dlouholetou tradici spojenou s řadou známých děl. Vlivem portugalského vlivu se tak i v Brazílii objevují malířská díla hodná pozornosti. Znáte některého z uvedených portugalských nebo brazilských malířů?

José Rodrigues

José Rodrigues, celým jménem José Rodrigues de Carvalho byl známým portugalským malířem žijícím mezi lety 1828 až 1887. Tvořil v období romantického směru, což se odráží i na jeho dílech. Umění studoval na Akademii das Belas Artes v Lisabonu, kam se nejdříve přihlásil pouze jako dobrovolný student. Měl však nadání a postupně získávala řadu ocenění v nejrůznějších soutěžích. Vystudoval obor historická malba a byl oceněn cenou, kterou udělovala královna. Překlad z portugalštiny také vyzdvihuje ocenění za perfektní ovládnutí kresby podle živého modelu. I přes své nadání se však v penězích netopil a byl nucen přijímat i zakázky, které ho nenaplňovali a nebavili. Možná i to bylo důvodem jeho nemoci a následného úmrtí.

Hlavní tvorba José Rodrigua spočívala v olejové malbě na plátno. Věnoval se různým tématům, která často souvisela s historií. Zachycoval také zdánlivě obyčejné chvilky v životě. Jeden z jeho obrazů s názvem Město Lisabon zachycuje město a byl určen pro umístění do zasedací haly magistrátu. Mnoho jeho obrazů patřilo místním šlechticům či dokonce členům královské rodiny. Hodně se také věnoval portrétní malbě, kde často zachycoval známé tváře města, případně šlechtu.

Amadeo de Souza-Cardoso

Průkopníkem moderního umění v Portugalsku a nadaným malířem byl Amadeo de Souza-Cardoso. Narodil se v roce 1887 a zemřel ve věku pouhých 30 let v roce 1918 na španělskou chřipku. Jeho prvním plánem bylo studium architektury v Lisabonu, ale studia nenaplnila jeho očekávání a překlad z portugalštiny říká, že hned po prvním roce odešel studovat malířství do Paříže. Během studií si přivydělával kreslením karikatur do nejrůznějších novin. Právě ve Francii objevil nové styly, které se později pokusil přenést i do Portugalska. Podílel se na zrodu časopisů portugalských modernistů a i přes svůj krátký život byl poměrně významnou postavou celého portugalského modernismu.

Překlad z portugalštiny nám prozrazuje, že se Amadeo de Souza-Cardoso zaměřoval na kubistický, futuristický a expresionistický styl. Jeho obrazy jsou typické jednoduchými liniemi a zakomponováním geometrických obrazců. Do umění přinášel nový pohled a jeho dílo se vyznačuje pestrou živou barevností, kdy si hrál i s netradičními kombinacemi. Jeho tvorba zaznamenala úspěch i na mezinárodní výstavě moderního umění v New Yorku. I díky tomu se jeho jméno stalo slavným a zařadil se po bok dalších předních umělců z Portugalska.

Frans Krajcberg

Frans Krajcberg se narodil v Polsku, ale vlivem ničivých událostí druhé světové války, kdy nepřežil nikdo z jeho rodiny, se rozhodl se do Polska nikdy znovu nevrátit. Narodil se v roce 1921 a zemřel v roce 2017. Po válce se rozhodl následovat svou zálibu a přihlásil se na Akademii výtvarných umění ve Stuttgartu. Po úspěšném dokončení studií se rozhodl pro přestěhování do Paříže, kde strávil pár let. Odtud také hodně cestoval a podíval se například na Ibizu nebo právě do Brazílie. Překlad z portugalštiny zmiňuje, že Brazílii si zamiloval skoro na první pohled. Rozhodl se sem odstěhovat a tvoři. Celý jeho život i tvorba jsou v souladu s jeho přesvědčením. Žil skromně a v souladu s přírodou, kdy se svými díly snažil upozorňovat i na pokračující a stále se horšící odlesňování a ničení přírodní krajiny.

Tvořil krásné olejomalby plné krajinných a přírodních motivů. Částečně se věnoval i sochařství. Překlad z portugalštiny říká, že s oblibou využíval přírodní barvy. Později se kromě maleb věnoval i fotografování, kdy zachycoval hlavně hrůzné výjevy z odlesňování pralesů. I jeho práce částečně pomohlo zmedializování místního problému a snahám o hledání řešení. Jeho tvorbou se nese tendence o zachycení přírodních krás a poukázání na jedinečnou křehkost, která se po zničení nedá snadno obnovit. Za svůj život získal brazilské občanství a do rodného Polska se už pravděpodobně nikdy nevrátil.