Španělské umění má dlouhou a slavnou tradici. Jména španělských umělců figurují ve světových galeriích a patří mezi vysoce ceněná díla. Podívejte se na základní i zajímavé informace o třech celosvětově slavných španělských malířích.

Salvador Dalí

Salvador Dalí se jmenoval celým jménem Salvador Felip Jacint Dalí i Domènech. Byl celosvětově známým katalánským malířem žijícím mezi léty 1904 až 1989. Proslavil se nejenom díky svému tenkému dlouhému knírku, ale hlavně svými surrealistickými díly. Studoval na Akademii výtvarného umění v Madridu. Překlad ze španělštiny říká, že jeden čas patřil i mezi pařížské surrealisty, ale ti ho ze spolku později vyloučili kvůli tomu, že Salvador Dalí byl údajně příliš komerčním malířem.

Jeho díla se vyznačují smyslem pro detail a netradičním zpracováním zdánlivě všedních věcí. Do svých obrazů propůjčoval jedinečné vidění světa a oživoval je sytými a jasnými barvami. Kromě klasické malby a kresby našel také zalíbení grafice, sochařství či ilustrování knih. Napsal také libreto k baletnímu představení. Už během svého života se stal slavným a uznávaným malířem, který měl příležitost vystavovat například na výstavě v New Yorku. Ostatně celé období 2. světové války strávil v exilu v New Yorku, kde objevoval místní směry umění. Překlad ze španělštiny nabízí informaci, že už během jeho života se otevřela dvě muzea zasvěcena jeho tvorbě. Jedno leží v Clevelandu a druhé na Floridě. Za svůj život namaloval více než 1500 obrazů, jejichž ceny se dnes pohybují ve vysokých číslech. Největší sbírka jeho děl se nachází v katalánském muzeu Dalí Theatre and Museum ve městě Figueres.

Pablo Picasso

Pablo Picasso je španělský malíř a sochař, kterého zná snad celý svět. Žil mezi lety 1881 až 1973, kdy zemřel v úctyhodném věku 91 let. Jeho celé jméno je velmi dlouhé a zní Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso, překlad ze španělštiny naštěstí jméno zkracuje. Celkově patří mezi jednu z nejvýznamnějších osobností na poli umění ve 20. století. Už za svého života byl znám téměř po celém světě. I jeho otec byl malířem, takže ho od mala učil nejrůznější malířské techniky. Picasso se dostal i na Akademii umění v Madridu, ale studium nedokončil. Ze začátku svého života v Paříži se musel potýkat s chudobou a nízkým rozpočtem. Za svůj život vystřídal několik partnerek, které se stávaly inspirací pro jeho tvorbu.

Picasso je považován za zakladatele kubismu. V jeho tvorbě je patrných několik typických období, která jsou vždy něčím ovlivněna. Překlad ze španělštiny naznačuje, že období kubismu odstartoval obraz Avignonské slečny, pro který byly inspirací věci dovezené z Afriky. Po skončení první světové války se však Picasso na čas vrátil k uhlazenější neoklasicistní tvorbě. V Jeden jeho obraz, konkrétně Alžírské ceny se v roce 2014 vydražil za neuvěřitelných 4,4 miliardy korun. I ostatní z jeho více než 13 500 obrazů a skic se běžně prodávají za milionové částky. Kromě malování obrazů se věnoval i sochařství a svá díla vystavoval. Vytvořil přibližně 300 skulptur a keramických soch.

Francisco Goya

Dalším z celosvětové známým malířů ze Španělska, je Francisco Goya. Ten žil a tvořil v období od 1764 až 1828. I přes jeho známou a technicky velmi zajímavou tvorbu, překlad ze španělštiny říká, že nestudoval na Akademii umění, protože nebyl několikrát přijat. V Itálii však získal čestné uznání za svou tvorbu na soutěži v Parmě. Paradoxem je, že po tom, co se stal dvorním malířem a následně i prvním dvorním malířem, získal místo ředitele královské akademie, kam ho dříve nepřijali.

Během své kariéry maloval slavné i urozené osobnosti a stal se váženým umělcem. Mezi jeho známý obraz patří například Nahá Maja, což však v tehdejší španělské společnosti vyvolalo pobouření, takže se rozhodl znovu namalovat stejnou dívku ve stejné pozici, ale tentokrát s oblečením. Známý a ceněný je také jeho cyklus Černé malby, které již na první pohled pracují s temnějšími barvami a vypráví nepříliš pozitivní příběhy.  Goyovi obrazy jsou vystaveny v mnoha galeriích, přičemž většina jeho cenných děl se nachází v Madridu.