Švédsko je typickou severskou zemí s nepříliš pohostinným podnebím. I tady se však najde několik výtvarných umělců, které místní krajina a život ve Švédsku inspirovali k vytváření překrásných maleb a kreseb.
Urban Larsson
Urban Larsson je označován jako klasický renesanční malíř. Možná se tedy podivíte, když zjistíte, že se narodil až v roce 1966 a stále žije a tvoří. Překlad ze švédštiny nám napoví, že jde o výtvarného umělce, který malbu vystudoval a dnes tvoří jeho obživu. Obrazy jsou význačné právě renesančním ztvárněním, takže vypadají, jako kdyby je namaloval malíř o několik století starší.
Nesnaží se pouze o napodobení renesanční stylu, ale přináší i vlastní pohled a hlavně jedinečné zkombinování s modernou vzhledem k tomu, že se od něj nechávají malovat známé osobnosti.
Překlad ze švédštiny nám prozradí i to, že kromě portrétní tvorby se věnuje také malbám zátiší, kdy vytvořil kolekci děl s názvem „The Art of Still Life: Naturalism & Spirituality“. Cílem je vytvoření kompozičně ustáleným obrazů, kde žádný z detailů výrazněji nevystupuje, ale obraz představuje dokonale spojený a harmonický celek. Larsson vytváří také krásné olejové malby krajin. Svá díla pravidelně vystavuje na několik výstavách ročně a portrét si u něj objednala například prezidentka švédského nejvyššího soudu. Vytvořil také nádherné obrazy v životní velikosti, na kterých zachytil členy královské nizozemské rodiny. Právě Nizozemsko je totiž jeho druhou oblíbenou destinací, kde strávil určitý čas a také zde tvořil.
S trochou štěstí a větším finančním obnosem si můžete u Larssona objednat i svůj vlastní renesanční portrét. Počítejte však s tím, že tvorba známého švédského malíře opravdu není levná. Na druhou stranu bude výsledkem skvostné dílo, které bude vypadat jako zhotovené o několik století dříve.
John Bauer
John Bauer byl švédský malíř německého původu. Narodil se v roce 1882 a tragicky se spolu se svou ženou a synem utopil při plavbě na parníku v roce 1918, kdy mu bylo pouhých 36 let. Malovat se naučil na švédské královské akademii umění. Jeho tvorba byla z velké části ovlivněna malířem Albertem Engströmem, který v tehdejší době tvořil.
Kromě jeho několika obrazů jsou známé hlavně ilustrace. Zakázky na tvorbu ilustrací přijímal již během studií a vytvořil tak obrazové ztvárnění pohádek Mezi skřítky a trolly (překlad ze švédštiny z originálu Bland Tomtar och troll). Z Bauerova pojetí trollů vycházeli i další ilustrátoři a jeho verze se stala doslova ikonickou. Když si tedy švédské dítě představí trolla, pravděpodobně si vybaví toho nakresleného ob Johna Bauera.
Carl Larsson
Další z poměrně známých švédských malířů a grafiků je Carl Larsson. Narodil se do chudé rodiny v roce 1853 a zemřel v roce 1919. Ke studiu na Královské švédské akademii se dostal spíše náhodou, když v něm jeho učitel na základní škole rozpoznal velký talent a postaral se o to, aby byl přijat ke studiu umění. Už během svých studií byl Larsson několikrát oceněn za zajímavou a propracovanou tvorbu.
Překlad ze švédštiny odhaluje, že se proslavil hlavně díky své tvorbě, jejímž cílem bylo zachycení každodenního života na švédském venkově. Ve svých kresbách zachycoval všední život obyčejných švédských rodin. Tvořil realistické obrazy s cílem co možná nejlépe zachytit realitu. Věnoval se hlavně akvarelu, ale občas se pustil i do klasické olejomalby. Za svou tvorbu získal v roce 1900 zlatou medaili na Světové výstavě v Paříži. Byl také významným ilustrátorem, kdy jeho kresby zdobí několik krásných a oblíbených knih. Jmenovitě například Úklady a láska od Schillera a dalších několik knih.
Jeho malby jsou vyvedeny i na freskách v Národním muzeu ve Stockholmu, takže bez debat patří mezi jednoho z významných švédských umělců. Jednalo se o jeho životní zakázku, kterou považoval za opravdovou čest. Vytvořil také návrhy k nástěnným malbám v dívčí škole v Göteborgu. Překlad ze švédštiny je dostupný i při návštěvě jiných švédských galerií, kdy jich převážnou část najdete právě ve Stockholmu. Pokud plánujete návštěvu Švédska, určitě nezapomeňte na místní umění.