Ukrajina byla dlouhou dobu součástí Sovětského svazu. Řada místních umělců tedy působila v Rusku, případně byla jejich tvorba s Ruskem výrazně svázaná. Existují ale i ukrajinští národní umělci, kteří dodávají národu hrdost a jsou právem oslavováni. Poznejte tři známá jména ukrajinských umělců.

Vladimir Borovikovskij

Vladimir Borovikovskij se narodil do kozácké rodiny v roce 1757. Zemřel ve věku 67 let v roce 1825. Malířství a talent měl už v rodině, kdy jeho otec byl amatérským malířem ikon. Nezapřel ani kozácký původ, kdy nastoupil do kozácké armády. Tam je moc dlouho nevydržel. Překlad z ukrajinštiny říká, že armádu brzo opustil, aby se mohl naplno věnovat malbě. Jenže bohužel se mu nedostalo dostatečného malířského vzdělání. Jeho cesta za úspěchy tedy začínala v roli lokálního šikovného malíře. Naštěstí byl pověřen namalováním výzdoby v rámci příležitosti návštěvy Kateřiny Veliké na Krymu. Carevna si jeho malby natolik oblíbila, že Borovikovskije rovnou pozvala do Petrohradu. Ani v Petrohradě nemohl kvůli svému věku zahájit klasické studium umělecké akademie, takže pobíral soukromé hodiny. Nakonec se vypracoval v populárního malíře. Namaloval minimálně 500 portrétů. Modelem mu stáli členové carské rodiny a další významné osobnosti tehdejší doby.

Tvorba Vladimira Borovikovskije se během jeho vrcholné kariéry opírala hlavně o malbu romanticky a lehce intimně laděných portrétů. Měl typický měkký styl malby, u kterého však nechyběly důležité detaily. Portrétovaného člověka dokázal skvěle vystihnout. Mezi jeho významná díla patří například Portrét Jekatěriny Arseňjevové, Portrét knížete A. B. Kurakina, Portrét Kateřiny II. na procházce a další. Za svou skvělou tvorbu dostal ocenění Řád svatého Vladimíra 4. třídy.

Nil Chasevyč

Nil Chasevyč patří mezi představitele národně smýšlejících ukrajinských umělců. Narodil se v roce 1905 a zemřel v roce 1951 jako člen Ukrajinské povstalecké armády. Studoval na gymnáziu a překlad z ukrajinštiny říká, že se dále učil u malíře ikon. Navštěvoval také přednášky na Umělecké akademii ve Varšavě, aby zdokonalil svou tvorbu. Později byl dokonce přijat za řádného studenta Varšavské Umělecké akademie. Už během studií se připojil k varšavské skupince umělců, jejímž cílem bylo sjednotit umělce z Ukrajiny. Své vlastenecké smýšlení a národní hrdost potvrdil i ve chvíli, kdy se stal aktivistou v ukrajinském povstaleckém hnutí. Během vypjatého období jeho života se některé rytiny dostaly do rukou OSN a byly tak zachráněny. Překlad z ukrajinštiny obsahuje i informace, že byl v roce 1952 popraven právě kvůli své angažovanosti a povstaleckému boji za Ukrajinu jako stát.

Tvorba Nila Chasevyče v sobě má tradiční prvky s kořením v podobě hodně oblíbených dřevorytů. Právě dřevoryty tvoří podstatnou část celého jeho díla. Už během svého života měl několik výstav například v Praze, Lvově, Berlíně, ale i v Los Angeles nebo v Chicagu. Spolupracoval s časopisy, kam tvořil nejrůznější grafiku a ilustrace. Překlad z ukrajinštiny uvádí, že vydal i celé album plné grafik s názvem Knižní znaky Nila Chasevyče, nebo Grafika v bunkrech UPA. Za svá díla i vlasteneckou činnost byl vyznamenán čestným diplomem Akademie výtvarných umění ve Varšavě a získal řád za zásluhy.

Taras Ševčenko

Taras Hryhorovyč Ševčenko se narodil v roce 1814 a zemřel v roce 1861. Za svého života se stal symbolem ukrajinské kultury. Není se tedy čemu divit, že v Ukrajině nalézáme pomníky jemu zasvěcené poměrně často. Během svého života byl celých 24 let nevolníkem, 10 let strávil ve vyhnanství a jen pouhých 9 let strávil na svobodě. Vyplývá to z toho, že překlad z ukrajinštiny zahajuje Ševčenkův život narozením do rodiny nevolníka. O rodiče přišel ve velmi mladém věku. Chodil do církevní školy a už od začátku bylo poznat, že má malířské nadání. Svůj talent bohužel nemohl kvůli zákazům vyšších vrstev rozvíjet. S pořádnou porcí štěstí se nakonec mohl učit malířství ve Vilně a později i v Petrohradu. Díky podpoře známějších osobností mohl studovat i na Petrohradské akademii.

Ševčenkova tvorba zachycuje běžné lidové motivy. Ukazuje scény z venkova se vším všudy. Hodně se také věnoval tématu utlačování Ukrajinců od Rusů. Kromě malování obrazů a ilustrací byl také nadaným spisovatelem.