Mezi umělci z Velké Británie je několik zvučných jmen se světovým významem. Pojďme si představit tři malíře působící v různých obdobích a významně se podílející na celé britské kultuře.

Thomas Gainsborough

Britský malíř Thomas Gainsborough patří mezi nejvíce známé a obdivované malíře z Velké Británie z období 18. století. Narodil se v roce 1727 a zemřel v roce 1788 v Londýně. Malířství studoval v Londýně, a jak říká překlad z angličtiny, pravděpodobně šlo o úspěšně dokončené studium na St. Martin’s Lane Academy. Z jeho tvorby byl později patrný vliv holandských malířů. Měl nezanedbatelný talent, protože už ve 21 letech byl pozván na velkou výstavu, kde mohl předvést svou tvorbu. Za svého života působil také v Ipswichi a Bathu, kde několik let tvořil a věnoval se zejména portrétům. Ve věku 61 let zemřel na rakovinu.

Za svůj život namaloval Thomas Gainsborough velké množství portrétů a maleb krajiny. Právě portréty se svého času stali jeho hlavní zakázkou, kdy mu modelem stáli významné a vysoce postavené osobnosti tehdejší Velké Británie. Překlad z angličtiny také říká, že zpracovával intimní portréty pro své známé, herce a podobné umělce. Velmi si oblíbil malbu akvarelem a tímto způsobem vytvořil řadu svých známých děl. I přesto, že si jeho tvorba zasloužila obdiv po celou dobu jeho života, měl bohužel neshody s akademií, což ho donutilo pořádat výstavy ve vlastním domě. Na pozdější slávě mu to však nic neubralo a dnes je považován za jednu z předních osobností britské malířské tvorby.

David Hockney

Dalším britským malířem je David Hockney, který se narodil v roce 1937 a stále žije. Kromě malby se věnoval také grafice, scénografii a fotografii. Je označován jako nejvlivnější britský umělec 20. století. Překlad z angličtiny říká, že velkou měrou přispěl k rozvoji pop artu. Zajímavostí je, že se zná a přátelí s americkým umělcem Andy Warholem, který je největší ikonou v uměleckém stylu zvaném pop art.

David Hockney se věnoval hlavně tiskům, maloval a vyráběl portréty svých přátel a připravoval scénické návrhy. Obzvláště se projevil při přípravě scénických návrhů v Metropolitní opeře v New Yorku. Překlad z angličtiny také uvádí pozoruhodnou zajímavost. David Hockney se totiž narodil se zvláštní vlastností zvaná synestezie. Jde o to, že vidí barvy v reakci na hudbu. Této vlastnosti údajně nevyužívá při své fotografické nebo malířské tvorbě, ale pomáhá mu s tvorbou kulis pro operu a balet. Díky tomu dokáže vytvořit skutečně úchvatné scenérie a zajímavé kompozice. Jeho malířská a další výtvarná díla jsou v mnoha sbírkách, jako například v Bostonu, v Dánsku, Los Angeles, Paříži a tak dále.

Joshua Reynolds

Joshua Reynolds je klíčové jméno v historii britského malířského umění. Je považován za velmi důležitého anglického malíře. Narodil se v roce 1723 a zemřel v roce 1792. Protože pocházel z poměrně chudé rodiny a byl z jedenácti dětí, zpočátku se mu dostalo pouze základní formální vzdělání. Jeho talent však byl nesporný a kombinoval se s jeho vlastním zájmem o umění. To ho dovedlo do učení k Thomasi Hudsonovi. Později se vydal do Itálie, kde studoval zase o trochu jiný styl například i u Michelangela. Překlad z angličtiny uvádí, že patřil mezi zakladatele Královské akademie umění a stal se i jejím prvním ředitelem, což byla funkce, která mu vydržela až do smrti. Za své zásluhy získal od krále Jiřího III. ocenění sir.

Tvorba Joshua Reynoldse se točila hlavně kolem portrétování. Na svých obrazech zachytil známé osobnosti tehdejší Velké Británie. Za celý svůj život namaloval více než neuvěřitelných 3000 portrétů, kdy mezi jeho oblíbené objekty patřili hlavně děti a ženy. Mezi jeho známé obrazy patří například Didina smrt, Hlava anděla z různých stran, Anne Binghamová, Gilbert Stuart, portrét Samuela Johnsona a další. Jeho podpis je na opravdu velké většině portrétů slavných osobností tehdejší doby. A ty, které nemaloval Reynolds pravděpodobně ztvárnil Gainsborough, o kterém je několik řádků výše.