img_6652

V období komunistické vlády byla naše země velmi spjata s ruskou kulturou a pod vlivem sovětského humoru. Řada vtipů pochází přímo z našeho území. I dnešní humor staví na podobných základech a věnuje se ostříleným tématům, jako jsou politické konflikty, nehostinné počasí a odráží se i od typické ruské nátury. Kdo čeká, že se dozví pár jemných vtípků a narazí na sofistikovaný humor, ten bude nejspíše zklamán. Ruské humorné příběhy a krátké vtipy bývají drsnější a nevyhýbají se sarkasmu. Pro některé národy se jedná o příliš velké sousto, ale Češi si obecně s těmito vtipy dokážou poradit.

Typický a nepopsatelný humor

Ruský humor nemůžeme jen tak zařadit do určité škatulky. Více než analýzu, si spíše žádá pochopení a odhalení skutečné pointy. Po rozřešení těchto problémů se dostanete do stavu, kdy vám bude připadat vtipný. I přesto ale hodně záleží na vašem vkusu a někomu zkrátka svérázný ruský humor nemusí být úplně po chuti.

Obecně by se dalo říci, že vykazuje drsné prvky a často reaguje na aktuální situaci. Rusko samo o sobě je drsný kraj, a trochu hrubší humor snad

nikoho nepřekvapí. Bývá svérázný, ironický a často si pohrává se sarkasmem. Někdo říká, že je v porovnání s českým humorem o něco jednodušší. To nutně nemusí být pravda a ve většině případů se jedná o rozdílný pohled na stejnou věc.

Vtipy o politice a počasí

Oblíben

ými tématy bývá alkohol, politika nebo počasí. Několik typických příkladů:

Sovětský svaz, rok 1985. Přijde zákazník do řeznictví:

– Nařežte mi prosím 100 gramů šunky.

– Doneste, nařežem

e…

 

V Rusku se ptá zahraniční novinář stařečka:

– Dědo, co budet

e dělat, když v Rusku nastane blahobyt?

– Přežili jsme vojnu, přežili jsme bídu, přežijeme i blahobyt.

 

V časech, kdy byla naše země pod nadvládou Sovětského svazu, se některé vtipy objevovali i u nás. Jejich cílem bylo odlehčení atmo

sféry a snaha posílit národní hrdost vtipy mířenými na sovětský účet.

Na sovětsko-čínských hranicích napadla skupina čínských tanků sovětský, klidně orající traktor. Tento palbu opětoval, a po zničení všech tanků odletěl zpět na základnu.

Některé vtipy jsou mířeny i proti manipulativním politickým metodám. Velmi oblíbené jsou i aktuální vtipy, kde vystupuje ruský prezident Putin.

„Ruská společnost je před prezidentskými volbami rozdělena na dvě skupiny – tábor příznivců Putina a tábor Medveděva. O výsledku voleb pravděpodobně rozhodne, na kterou stranu se přikloní prezident Medveděv.“

Někteří Rusové si stěžovali, že volby byly zfalšované a že Putinova moc není legitimní. Víte, jak se v Rusku takovým lidem říká? Nezvěstní…

A takových vtipů se dá nalézt celá řada. Jejich vyprávění přijde v celé řadě případů vtipné i Čechům, protože býváme seznámeni s obecným kontextem a dokážeme si domyslet danou pointu. Mentality obou národů jsou však značně rozdílné a my sami si dokážeme vymýšlet vtipy na ruský účet, o kterých si často myslíme, že jsou ještě o něco vtipnější a výstižnější. Jak je to doopravdy a které vtipy jsou lepší, záleží na vkusu každého z nás. Obecně se ale dá říci, že je Rusko vhodným terčem celé řady posměšků a politických satir.