Dovolená v Nizozemském království je ideální variantou pro všechny, kteří mají rádi umění, kolo, sýry, květiny a kteří chtějí slyšet jazyk, kterému porozumět, je zážitek.

 

Holandsko, Nizozemí, Nizozemsko, Nizozemské království? Jak to tedy je?

Nizozemsko, někdy nesprávně označované jako Nizozemí nebo Holandsko, je jedna ze čtyř zemí Nizozemského království. Každý ze čtyř členských subjektů má vlastní vládu a premiéra. Společného mají krále, kterým je od roku 2013, kdy poslední dubnový den abdikovala královna Beatrix, její nejstarší syn Vilém Alexandr. Nizozemsko je tedy „jen“ v Nizozemském království zahrnuto. Samotné království je státní útvar složený ze „tří“ zemí: evropského Nizozemska/Holandska (původ slova je odvozen od slova holt/les, překlad z holandštiny je lesnatá země), jak ho často používáme a je to shrnující název pro Severní a Jižní Holandsko a dále dvou bývalých kolonií, tzv. karibského Nizozemska: ostrova Aruba a několika ostrovů v Nizozemských Antilách. Přímořské klima Holandska významně ovlivňuje jeho počasí, které se tu mění velmi rychle. Na dovolenou je tak dobré si vzít nejen opalovací krém, ale i softshellovou bundu.  Na rozloze 41 526 km² zde najdete hodně zajímavých míst. Pojďme se na ně podívat:)!

 

Amsterdam, Rotterdam a Češi do Naardenu 🙂 !

Do Amsterdamu přiletíte na letiště Schiphol, tak že není kam úplně spěchat. Návštěva Rembrandtova domu a  Rijksmuseum, kde najdete sbírku holandského umění od 15. století do začátku 19. století i vzácné kolekce vlámských, italských a španělských umělců, stojí za to. No samozřejmě van Gogh a jeho slunečnice i to je Amsterdam. Za unikátní architekturou se vydejte do Rotterdamu. Konec války a s ní spojené bombardování, se na městě, které je i významným přístavem, „podepsalo“. Jeho moderní architektura vás tak jistě oslní.  Naarden – město, které nejen místem posledního odpočinku Jana Ámose Komenského, ale také tvrz Naaeden-Vesting je sama o sobě zajímavým zážitkem.

Za sýrem na kole

Alkmaar je město v západní části Holandska, které je známé díky tradičním sýrovým trhů. Kdo na něm nebyl, jako by prý neznal Holandsko. Také sýrové trhy v Edamu, které jsou sice menšího rozsahu než v Almaaru, mají také své kouzlo. Všude se můžete dopravit kole, protože Holandsko nabízí přes 20 000 kilometrů značených tras. Ve větších městech mají cyklisté vlastní červené pruhy a semafory. Holandsko se na kole dá projet z jihu na sever a objet pak celé pobřeží anebo hvězdicovitě do různých směrů. V krajině během svého putování můžete narazit až na 900 větrných mlýnů, které jsou známým symbolem Holandska.

 

Tulipány až zase na jaře, takže pojďme k moři!

Keukenhof  je květinová zahrada, která se otevírá přibližně od poloviny března do poloviny května, v době, kdy je sezóna tulipánů. Park, který má 32 hektarů, byl původně malou bylinkovou zahradou hraběnky Jacqueline (Jacoba) z bavorského rodu Witelsbachů. Název Keukenhof je odvozen právě od dvorské kuchyně, která odtud brala suroviny. Světoznámá je také květinová burza v Aalsmeer. Ale v létě chceme k moři, tak že dlouhé písečné pláže ve Scheveningenu jsou spolu s kavárnami a restauracemi ideálním místem, které stojí za to navštívit. Leží necelé čtyři kilometry od Den Haagu a ročně je tak navštíví okolo devíti milionu lidí. Zaandvoort naopak leží blízko Amsterdamu a je díky tomu velmi populárním turistickým cílem. Bohužel však nevzhledná paneláková zástavba dává místu „svůj“ ráz. To, co mne při tipech, kam v Holandsku zaujalo, je Wadlopen. Kde s průvodcem můžete vyzkoušet přechod z pevniny na ostrovy ve Wattovém moři. Díky odlivům a poměrně mělkému moři se můžete projít téměř „suchou/bahnitou nohou“ více než deset kilometrů. „Kvalitní boty do bahna“ se prý dají také na místě zakoupit. Tak fijne reis, nebo-li překlad z holandštiny „Šťastnou cestu!“

Pokud se zrovna do Holandska nechystáte, ale máte dokumenty, u kterých potřebujete překlad z holandštiny, tak jsme tu pro vás my! Kontaktujte nás a my pro vás rádi vyhotovíme nabídku nejen na překlad z holandštiny, ale také zařídíme třeba tlumočení.

Zdroje:

https://www.radynacestu.cz/magazin/holandsko-nizozemsko-nizozemi/

https://www.holandsko.cz/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Nizozemsko