Druhá světová válka byla temným obdobím a její konec si zaslouží náležité oslavy i po několika uplynulých desetiletích. Jinak tomu není ani v Holandsku, kde oslavy konce války probíhají už 5. května, což byl den, kdy došlo ke kapitulaci místních německých vojsk. Oslavy jsou plné radosti a naplno dávají znát, že se jedná o významný svátek. Holanďané si s oblibou připomínají pamětníky a veterány z války, kteří mohou nabídnout své osobní příběhy z tehdejší temné doby.

Den osvobození už 5. května

Spojenecká fronta postupující z Francie pomohla osvobodit Holandsku ještě o něco dříve, než například Českou republiku. Velké radostné oslavy probíhají hlavně v městě Wageningen, kde byla 5. května 1945 podepsána kapitulace německých vojsk, čímž byla ukončena válka v Holandsku. Jedná se tedy o centrum oslav tohoto významného dne, který započal novou a radostnější etapu dějin.

Radost z osvobození

Součástí velkolepých oslav bývá přehlídka vojenských veteránů, celá řada doprovodných kulturních akcí a hudební festivaly. Je jasné, že Holandsko si tento svátek hýčká a vnímá historický okamžik s vděčností a radostí z osvobození. V tehdejší době se jednalo o období, které znamenalo konec velkých utrpění a problémů nejen se samotnými německými vojsky, ale i s hladověním a dalšími negativními aspekty války. Konec války nebyl vystřídán socialistickým režimem, takže se jedná o skutečně pozitivní čas, který je následován vývojem celé země až tam, kde se nachází dnes.

Když rozprášené německé jednotky utíkaly z Nizozemska

Už v květnu 1940 bylo Nizozemsko obsazeno německými vojsky a nastalo téměř pět let teroru a omezování. Velká naděje přišla s vyloděním v Normandii, kdy započala snaha o vybojování západních evropských zemí zpátky. Už 1. září 1944 byla nahlášena evakuace všech německých obyvatel do východních částí a blíže k hranicím. Vojsko přestalo být tolik organizované a po utrpěných porážkách ve Francii bylo jen otázkou času, než dojde k osvobození celé země. Podle překladů z holandštiny víme, že 5. září stejného roku došlo k chaotickému úprku německých vojáků a civilistů. Do zmatku se přidávaly i oslavy místních obyvatel, kteří začínali věřit a na vlastní kůži pociťovat, že se válka blíží ke svému konci. Část Nizozemska však zůstala obsazena až do roku 1945 a místní obyvatelstvo bylo v nelehké situaci kvůli potížím se zásobováním. Hlavně v zimě zemřelo v důsledku hladu přibližně 30 000 Nizozemců. Později došlo k dohodě mezi německými okupanty a spojenci, kterým bylo umožněno shodit několik tun zásob a to zachránilo od smrti hladem další lidi.

Vydejte se do Holandska za oslavou konce války i květinami

Pro milovníky historie je ideální dobou pro výlet do Holandska právě začátek května. 5. května probíhají hlavní oslavy, kde jsou k vidění dobové vozy a hlavně veteráni z války. Ti mohou vyprávět své příběhy a připomínat lidem, proč mají být v tyto dny vděční. Zároveň můžete v těchto dnech navštívit květinové burzy a pokochat se krásou rozkvetlých tulipánových polí. Pro maximální zážitek se vám jistě budou hodit i překlady do holandštiny, případně výbava v podobě slovníku. Pozor si dejte na zvýšený zájem o ubytování v těchto dnech a všechno si raději zamluvte dopředu.