V dnešním článku se posuneme do sousední země, kde najdeme také spoustu státních svátků. A to především křesťanských. Pojďme si je tedy přiblížit.

Polské státní svátky bývají často ve znamení křesťanských tradic. I tady ale najdeme civilní dny vyhrazené pro státní volno.

Nový rok – 1. ledna

Oslavy příchodu Nového roku jsou spojeny se spoustou zábavy, velkých oslav a nechybí ani závěrečný mohutný ohňostroj a novoroční přípitek. Polské oslavy jsou hodně podobné těm našim. V televizi běží zábavný program, lidé se schází na náměstích a podnikají soukromé oslavy pro pořádné pokřtění nového začátku roku.

Tři králové – 6. ledna

O pár dnů později je svátek Tří králů. Překlady z polštiny nám napovídají, že tento den by měl být věnován modlitbám a celé rodiny se vydávají do kostelů na sváteční mše. U nás není v tento den volný státní svátek, ale v Polsku do práce nemusí a užívají si volného dne. Zajímavé je, že v roce 1960 byl tento svátek zrušen komunisty a volno bylo pouze na den výročí revoluce v Rusku. Naštěstí došlo k obnovení tradice Tří králů a státní svátek byl obnoven v roce 2011.

Velikonoční neděle

Polsko je hodně církevně založenou zemí, a proto jsou pro ně velikonoční svátky velmi důležité. Jedná se o významný křesťanský svátek spojený se starými zvyky a tradicemi. Před samotnou Velikonoční nedělí se drží 40 denní půst, který bývá podle tradice zakončen posvěcením košíku s jídlem v kostele.

Velikonoční pondělí

Vyvrcholení celých velikonočních svátků je klasicky v pondělí, kdy se podává chutné jídlo a oslavuje se hojnost, plodnost a nový život. Tradice jsou podobné jako u nás. Nechybí pestrá výzdoba, návštěvy příbuzných a veselé oslavy.

Svátek práce – 1. května

Den pro oslavu všech pracujících lidí je vyhrazen na prvního května. Koná se v podobném duchu, jako to známe u nás. Lidé si užívají zvláštního volna. Překlady z polštiny ale říkají, že výjimkou nejsou ani demonstrace a provokativní akce pro zavedení nových pravidel a zákonů týkajících se práce.

Svátek ústavy – 3. května

Hned o tři později po státním svátku práce se koná další volno. Jedná se o den oslavy přijetí nové ústavy. Konkrétně jde o den oslavující přijetí ústavního dokumentu z roku 1791. Na svou dobu se tehdy jednalo o velmi kvalitní dokument, kdy se tvůrci inspirovali u filosofa Charlese Montesquieuho a předlohou jim byla i americká ústava. Od té doby mají oddělenou moc soudní, výkonnou a zákonodárnou, což pomáhá udržovat demokracii v chodu se všemi kontrolními procesy.

Svatodušní neděle

Tento den se slaví 50 dní po Velikonocích a je vlastně takovým vyvrcholením celých Velikonočních svátků. Jedná se o den, kdy na zem sestoupil Duch svatý.

Boží tělo

Další křesťanský svátek nese název Boží tělo a slaví se mezi 21. květnem a 24. červnem. Oslavy často probíhají hlavně v kostelech, kde se konají zvláštní mše.

Nanebevzetí Panny Marie – 15. sprna

Polovina srpna je věnována nejen oslavám Panny Marie, ale jedná se zároveň i o Den polské armády. Překlady z polštiny říkají, že pro křesťany je tento den velmi důležitý a jejich cesta se často ubírá na Jasnou Horu v Czenstochowe, kde údajně došlo k nanebevzetí Panny Marie. Na toto místo se sjíždí i lidé z jiných zemí, aby si připomenuli tento klíčový okamžik pro všechny věřící.

Svátek všech svatých – 1. listopadu

První listopadový den patří uctívání mrtvých, kdy se na hřbitovy nosí svíčky a květiny. V kostelech se uctívají i všichni svatí, kteří nemají vlastní sváteční den.

Den nezávislosti – 11. listopadu

Překlady z polštiny říkají, že se jedná o další významný svátek, protože jde o oslavu získání nezávislosti Polska v roce 1918.

Vánoce – 25. prosince

Vánoční svátky jsou v Polsku trochu odlišné a nedoprovází je tradice, na které jsme zvyklí u nás. Místo vánočního stromečku mají jesličky a překlady z polštiny říkají, že se dárky rozdávají dokonce ještě před podáváním večeře. Slavnostní hostina je opravdu bohatá a má dokonce dvanáct chodů, kdy každý z nich symbolizuje jeden měsíc v roce. V noci se chodí na mše a rodiny si užívají kouzelnou atmosféru.

Svatý Štěpán – 26. prosince

Vánoční svátek přináší dostatečný čas pro návštěvu příbuzných a trávení společného času s rodinou u dobrého jídla.