Ve Švédsku najdeme poměrně hodně církevních svátků, ale i dnů, které nejsou pravými oficiálními státními svátky, ovšem je při nich udělováno volno alespoň na odpoledne.
Nový rok – 1. ledna
Švédi se znamenitě připravují téměř na každý víkend a poctivě slaví každou příležitost volného dne. Není se proto čemu divit, že Nový rok vítají bouřlivými oslavami s pořádnou porcí alkoholu. Večerní oslavy často trvají až do rána. Následující den, který je prvním v daném roce je doprovázen odpočinkem, dobrým obědem a užíváním si volna a často nicnedělání.
Tři králové – 6. ledna
Překlady ze švédštiny říkají, že tento den je státním svátkem. Probíhají sbírky na potřebné a převlečení Tři králové obchází jednotlivé domy. Zároveň se jedná o další příležitost, jak si užít volný den s rodinou.
Velký pátek
Ne velikonoční Zelený čtvrtek údajně vylétají čarodějnice. Překlady ze švédštiny nám prozrazují, že se za ně děti v tento den převlékají a chodí k sousedům, aby jim přály veselé velikonoční svátky. Ještě předtím si připraví ručně malovaná velikonoční přáníčka, která rozdávají. Za odměnu dostávají vajíčka se sladkostmi.
Velikonoční neděle
Během velikonoční neděle se tradičně připravují dobré pokrmy a chystá se další výzdoba na samotné Velikonoční pondělí. V tento den děti nekoledují, protože převlečené za čarodějnice chodí ještě v Bílou sobotu.
Velikonoční pondělí
Součástí velikonočních oslav jsou dobré pokrmy, jako jsou jehněčí, vejce, uzený sledi a pokrmy z lososa. Rodiny se schází dohromady a často jsou připraveny i různé další dary pro děti.
Svátek svaté Valburgy – 30. dubna
Den pálení čarodějnic oslavuje příchod jara, jak nám říkají překlady ze švédštiny. Zapalují se hranice, na kterých se upalují symbolické čarodějnice. Veselí často začíná už od rána, kdy je po tento den na ulicích povoleno konzumovat alkohol, což je jinak zakázáno.
Svátek práce – 1. května
Den pro oslavu práce je radostným volnem pro většinu pracujících. Kromě toho jde o typický jarní svátek.
Nanebevstoupení Páně
Křesťanský svátek, který Švédové slaví spíše tím, že tráví čas s rodinou a užívají si volna. Ti zbožnější zajdou do kostela, ale jinak je církevní podstata svátku připomínána spíše méně.
státní svátek Švédského království – 6. června
Švédové jsou snad odjakživa nezávislý a hrdý národ, takže ještě poměrně nedávno vůbec neměli žádný svůj státní den. Překlady ze švédštiny říkají, že myšlenka na vznik dne pro oslavu státnosti vznikla ke konci devatenáctého století. Dříve se v tomto datu slavil Den švédské vlajky, ale později připadl tento den na státní svátek Švédského království.
Letní slunovrat
Překvapivě velmi důležitým a hodně oblíbeným svátkem je vítání léta během letního slunovratu. Oslavy tradičně probíhají mezi 19 a 25. červnem a obsahují snad úplně všechno, co mají Švédové rádi. Překlady ze švédštiny tak hovoří o bohatých oslavách doplněných pikniky, muzikou, tancem a na vesnicích jsou zvykem lidové kolové tance. K této oslavě přicházejícího léta neodmyslitelně patří i dobré jídlo, jako jsou jahody se šlehačkou, nakládané sledě a případně i lehký jahodový dort.
Svátek všech svatých – 4. listopadu
Během tohoto dne lidé chodí na hřbitovy, zapalují svíčky a pokládají květiny. Překlady ze švédštiny říkají, že pro věřící se jedná o den, kdy uctí všechny svaté řádnou modlitbou a návštěvou kostelní mše.
Vánoce – 24. prosince
Součástí vánočních svátků je ve Švédsku stejně jako u nás zdobení vánočního stromečku pestrými ozdobami a světýlky. Samozřejmostí je i bohatá slavnostní večeře. Zajímavé je, že pravidelně vždy odpoledne ve tři hodiny všeho nechají a sledují animované příběhy Kačera Donalda. Tato novodobá tradice se ve Švédsku drží již od roku 1960. Překlady ze švédštiny říkají, že se jedná o rituál, který dodržuje většina rodin. K samotnému Štědrému dni se váže řada starobylých zvyků, jako je například miska rýžové kaše pro skřítky a dávání jídla stranou pro zemřelé předky.
Během následujících vánočních dní si Švédi užívají volné chvíle návštěvami s rodinou. Dochází i na vánoční mše, aby poctili církevní základy těchto svátků. Kromě běžných vánočních svátků se ve Švédsku slaví i zimní slunovrat, ke kterému patří řada rituálů.