Určite to znáte z Vašeho okolí – tetování na různých částech těla v jiném jazyce než je čeština (příp. latinka) a často také v jiném písmu. Poměrně běžná záležitost. Proč je to ale tak oblíbené?

Tetování, stejně jako oblečení, auta nebo hudba, jsou záležitostí aktuálního trendu a kultury. V každém období naší historie je ovšem moderní něco jiného. Není třeba žádného specialistu přes tetování, aby nám řekl, že motiv ženy na mužských ramenou (mimochodem oblíbený ve 40. letech), je aktuálně dost staromódní. Stejným příkladem jsou také vězeňská tetování, kdy nositel takto vyjadřoval svoji příslušnost ke gangu, příp. svoje zločiny nebo jiné postoje. Zvláštní kapitolou jsou také tetování, které si nositelé vytvořili doslova na koleni doma. Tento trend již naštěstí téměř pominul a většina lidí se svěřuje do rukou profesionálů.

V dnešní době se setkáváme právě s tetováním, která často vyjadřují nějakou osobní myšlenku, ale jsou přeložena do arabského, nebo nějakého asijského jazyka. Možností je spousta – mezi oblíbené (a samozřejmě stylové) jazyky patří hlavně čínština, japonština, hebrejština nebo svahilština. Tento boom nastal počátkem 90. let, kdy mnoho lidí začalo považovat styly cizokrajného písma za velice atraktivní a přitažlivé. Pak už byl jen krůček k tomu, aby se překlad tetování stal populární záležitostí. Překládalo se kde co – od jmen, citátů, životních mouder až po hesla osobního přesvědčení. Ale hlavně… všechno bylo IN!

V současné době by se dalo říci, že trend pokračuje a je neustále posilován různými komerčními záležitostmi – od bojových filmů až po jednoduchou líbivost jednotlivých stylů písma. Ačkoli je aktuální móda poměrně dobře etablovaná, bude zajímavé si počkat, co přijde v následujících desetiletích a zda nebude spuštěn nový a převratnější boom.