Jet do Francie a neochutnat nějaký z místních sýrů je jako odjet k moři a nevykoupat se v něm. Francouzská gastronomie je na své sýry náležitě hrdá. Uvádí se, že jich je okolo 400 druhů, kdy některé z nich (podobně jako vína) mají chráněné geografické označení původu (A. O. C. = Appellation d´Origine Côntrolée).

Asi nejznámějším plísňovým (modrým) sýrem na světě je Roquefort, který se vyrábí se z ovčího mléka (z kravského mléka se vyrábí Bleu d´Auverge).  Název sýra pochází z vesnice na jihu Francie – Roquefort-sur-Soulzon a podle evropských zákonů se smí jako roquefort označovat pouze sýry, které zrají (minimálně tři měsíce) v přírodních jeskyních v tomto regionu (a překlad z francouzštiny vám nedodáme, protože Roquefort je vesnice 🙂 ) . Bleu d´Auvergne je modrý sýr pocházející z regionu Auvergne v jižní centrální Francii a podle pověsti prý jeden francouzský sýrař (v polovině 19. století) zjistil, že plíseň je možné vyrobit s pomocí žitného chleba, kdy k jejímu rozšíření přispěje propíchnutím sýra jehlicemi. Camembert je součástí francouzské kultury minimálně od dob, kdy byl za první světové války distribuován mezi vojáky. Má zvláštní žampionovou příchuť a jeho označení původu a výroba je chráněná. Pravý Camembert tak koupíte pouze v pěti departmentech v Normandii.  Také Brie (kulatý měkký sýr z kravského mléka pokrytý na svém povrchu bílou plísní) je nám známý. Jeho jméno pochází z regionu Brie, který zhruba odpovídá dnešnímu departementu Seine-et-Marne v regionu Île-de-France. Sýr je nasolen a naočkován bílou plísní. Mezi další sýry, které můžete ve Francii ochutnat, jsou Beaufort, Emmental, Comté, Chèvre, Abondance nebo Époisses, což je ostrý sýr z nepasterizovaného kravského mléka vyráběný ve stejnojmenné vesnici v Burgundsku.

 

A k sýru si dáme víno…

Víno je s Francií spojováno stejně jako sýry, protože Francie je jeho největším producentem na světě. Systém kontrolovaného označení původu zaručuje, že pod určitou značkou vína najdete vždy jen víno z konkrétního regionu, u něhož je přesně stanoveno, z jakých odrůd a jakým způsobem se smí vyrábět. Celá řada odrůd vína, které se dnes pěstují po celém světě, vznikla ve Francii (Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Pinot noir, Sauvignon blanc,  Syrah nebo Merlot). K nejvýznamnějším vinařským regionům pak patří Alsasko, Beaujolais, Bordeaux, Burgundsko, Champagne, Korsika, Languedoc-Rousillon (největší vinařská oblast na světě), Côtes du Rhône v Provence (včetně světoznámého Châteauneuf-du-Pape) a další. Šampaňské víno pocházející z regionu Champagne je proslulým symbolem pro všechna šumivá vína. Vyrábí se vyvoláním druhotného kvašení v lahvi, při němž vzniká oxid uhličitý. Doslovný překlad z francouzštiny nicméně znamená „spodek“ nebo „pata“. 🙂

Eaux-de-vie jsou silné ovocné pálenky

Cognac je vinná brandy pojmenovaná podle 20tisícového městečka v západní Francii v departmentu Charente a pravý Cognac se smí vyrábět pouze tady. A doslovný překlad z francouzštiny je pořád „koňak“. Armagnac je nejstarší brandy destilovaná ve Francii, výroba se datuje už do 14. století. Známý je také anýzový likér pastis, který se konzumuje smíšený s vodou (většinou 5 dílů vody, 1 díl pastisu).

 

Za jablky do Bretaně a Normandie

Pro tyto regiony je typický Cidre, který vzniká kvašením jablek a Calvados, což je jablečná brandy, která se destiluje ze cidru. Sladký červený likér z černého rybízu, který se podává především v Burgunsku se jmenuje Crème de cassis. Guignolet je pak likér z divokých třešní a vyrábí se v regionu Anjou stejně jako další známý likér Cointreau, který obsahuje kůru z hořkých pomerančů.

Francouzské dobroty vám nenaservírujeme, ale překlady z francouzštiny pro vás rádi vyhotovíme. Můžete nás kontaktovat zde a obratem získáte nabídku na překlad.

zdroj: https://www.mundo.cz/francie/kuchyne