V dnešním článku nám přináší tip na výlet naše kolegyně Jana.

Při přemýšlení kam na aktivní dovolenou na kole padl tip na Německo a Rakousko – Podunajská cyklostezka. Ta oficiálně začíná v Passau (překlad z němčiny Pasov), ale české dráhy tento rok nejsou připraveny na cestování s kolem v takovém množství osob a tak zarezervování jízdenky týden před odjezdem do Regensburgu (překlad z němčiny Řezno) se nepodařilo. Jeden z posledních volných lístků k českoněmecké hranici mne tak doveze do Železné Rudy – Alžbětín. Šumava je „moje“ pohoří a tak, kde jinde začít, že?

 

Příprava

Jak všechno (stan, spacák, karimatku) – tuto svatou trojici vměstnat na kolo tak, aby to nespadlo? Gumicuky! Snad nej nej cyklovynález, za který jsem mnohokrát již děkovala. Vařič, jídlo, „náhradní“ díly na kolo, kdyby náhodou něco a trocha oblečení se musí vejít do dvou brašen, které mají dohromady 30 litrů. Ano, je to těžké. Dokonce se mi jednou stalo, že jsem se při převážení kola s podobným nákladem na jezdících schodech nepěkně zakymácela a pán, který stál pode mnou, „chytal“ částečně mne i kolo.

 

Jak a kudy? Plánování trasy

Funguji s GPS, kam nejprve nahraju trasu a pak jedu podle ní. Má to jednu výhodu a totiž, že se nemusím o nic moc už starat, prostě jedu podle toho, co mi displej ukazuje. Má to však i nevýhodu a totiž nějak moc extra nevíte, kde vlastně jste, což už se mi párkrát, když byla uzavírka trasy, vymstilo a pak jsem zuby nehty hledala pokračování vytyčeným směrem. No, ale protože jedu okolo Dunaje, tak pevně doufám, že se moc neztratím :).
A kde budeme spát? Venku v přírodě nebo v kempu. Něco z toho vždycky vyjde.
Jazyková příprava? Německy se domluvím, ale právě zjišťuji, že znám jen das Fahrrad, die Bremsen (překlad z němčiny jsou brzdy 🙂 )….zbytek bude potřeba ještě dostudovat. Hlavně v případě nějakého defektu na kole se bude ještě pár slovíček hodit.
Počasí? Hlásí docela hezky a pršet by nemělo, ale přesto tři apky na předpověď počasí jsou pro mě základ, abych si dala dohromady nějakou sofistikovanější předpověď a tím si i zodpověděla odpověď na otázku: Jak vlastně dneska bude? Realita je pak zhruba něco mezi tím :).
A vtip na závěr. Jeden z původních plánů byl Alpen-Adria-Trail, který začíná v Salzburgu a končí v Itálii v Gradu, ale protože dostat se i s kolem do Salzburgu v nějaký „normální“ čas bylo nereálné, zvolila jsem Dunaj. Dneska mi volal známý, že o dva dny později než já, vyjíždí na tento bike track…hmmm tak já to dám příští rok :).