Portugalska i Brazílie jsou zeměmi, kde můžeme najít řadu známých umělců. Kromě mnoha malířů mohou tyto země nabídnout i skvělé sochaře z minulosti i dnešní doby. Pojďme si některé z nich představit trochu blíže.

Francisco de Holanda

Jedním ze známých portugalských sochařů je například Francisco de Holanda. Narodil se v roce 1517 a zemřel v roce 1585. Jak říká překlad z portugalštiny, řadí se mezi velmi důležité osobnosti portugalské renesance a na svém kontě má mnoho významných děl, které jsou do dneška oceňovány. Spolu s rodinou žili v Lisabonu. Jeho otec byl královský iluminátor a tuto kariéru ze začátku začal práce i syn Francisco. Studie se věnoval v Itálii, kde chodil na slavnou Colonnu. Zde se naučil důležité prvky renesance a setkal se s mnoha významnými osobnostmi tehdejšího umění. Dokonce se potkal i s Michelangelem, který mu ukázal některé prvky klasicismu. Po dokončení studií a několika letech práce v Itálii se vrátil zpátky do Portugalska.

Když se vrátil do Portugalska, tvořil na dvoře krále Jana III. Portugalského. Kromě soch se věnoval i malířství a za svůj univerzální talent byl v tehdejší době uznáván a oceňován. Několik jeho děl se dochovalo i do současnosti a jsou k vidění v muzeích.

Joaquim Machado de Castro

Dalším portugalským sochařem je Joaquim Machado de Castro. Ten se narodil v roce 1731 v městě Coimbra a zemřel v roce 1822 v Lisabonu. Překlad z portugalštiny se zmiňuje o tom, že patřil mezi uznávané portugalské sochaře a za svého života tvořil i pro královský dvůr. Studoval ve svém rodném městě, kde navštěvoval velmi starou a prestižní univerzitu s humanitním zaměřením. Jeho vzdělání spolu s talentem ho předurčovaly k dosažení velkých věcí. Ze svého rodného města odešel do Lisabonu, který nabízel více příležitostí pro uměleckou tvorbu a obživu. Podařilo se mu získat mnoho zajímavých zakázek a některá jeho díla jsou k vidění dodnes.

Překlad z portugalštiny říká, že je autorem velmi známé sochy portugalského krále Josefa I., která je k vidění na náměstí v Lisabonu. Vytvořil i několik krásných betlémů. Jeden z nich se nachází například v barokní bazilice Estrela (v překladu Hvězda). Tento betlém vznikl na objednávku královny Marie I. Zajímavý je fakt, že celý betlém je tvořen dohromady 480 figurkami a práce na něm trvala celé tři roky, než byl kompletní. Dochoval se až do dneška a je k vidění ve zmíněné bazilice v Lisabonu. Pokud se chcete dozvědět něco více o jeho životě a spatřit na vlastní oči jeho tvorbu, stojí za to zavítat do Národního muzea Machada de Castro, které bylo zřízeno speciálně na jeho počest.

Frida Baranek

Další sochařka je tentokrát zástupce Brazílie. Frida Baranek se narodila v roce 1961 v Riu de Janeiru v Brazílii. Studovala architekturu a sochařství na prestižních univerzitách. Překlad z portugalštiny zmiňuje také to, že procestovala mnoho zemí. Pracovala a tvořila například v Paříži, Berlíně či New Yorku. Za muže si vzala žurnalistu Rogera Cohena, ale po několika letech se bohužel rozvedli.

Ve své tvorbě hodně uplatňuje přírodní anorganické motivy. Elegantně a promyšleně kombinuje například železné ohebné desky a kamennými částmi a dráty. Její sochy vypráví příběhy a dotýkají se i ženského světa. Je v nich patrná křehkost, ale zároveň důmyslnost a jakási pevnost vzhledem ke zvoleným materiálům. Jde o velice zajímavou tvorbu, se kterou hrdě zastupuje ženy sochařky po celém světě. Její díla byla přítomna na mnoha výstavách. Vystavovala například v New Yorku, Sao Paulu, Riu de Janeiru, Brusel či Salcburku. Překlad z portugalštiny říká, že dnes jsou její díla k vidění v Muzeu umění v Sao Paulu či v Národním muzeu ženského umění. Stále tvoří a přichází s novými a neotřelými nápady, které mají často výrazné abstraktní prvky.