Ukrajinské umění je plné významných jmen. Jen je potřeba trochu hledat a objevit, o jaké umělce konkrétně jde. Pokud se chcete dozvědět něco nového o sochařích z Ukrajiny, pusťte se do čtení zajímavostí o třech ukrajinských sochařích.
Nikolay Shmatko
Jedním z ukrajinských sochařů je například Nikolay Shmatko, celým jménem Nikolay Havrylovych Shmatko. Narodil se v roce 1943 a jde o současného ukrajinského sochaře i malíře. Jenže nebylo tomu vždy tak. Překlad z ukrajinštiny zmiňuje, že prvotním povoláním byl hasič a sochařem se stal až ve věku 33 let. Nemá tedy typické akademické vzdělání, ale jeho talent je nezpochybnitelný. Hodně pracuje hlavně s mramorem a do své tvorby se snaží zakomponovat prvky evropského umění a kultury. Má svůj vlastní ateliér i galerii, kde je k vidění více než 100 soch a přibližně 300 obrazů. Vytvořil také několik různých architektonických návrhů.
Jeho mramorové sochy jsou čisté a vznešené. Bez problémů dokáže vytvořit sochu světice, ale i například slavné dílo ukrajinská Aurora, kdy jde o z poloviny obnaženou sochu. Pro inspiraci mu slouží nejrůznější motivy a vyznačuje se pestrostí svého díla. Účastnil se také několika výstav, kde se dočkal kladných ohlasů. Vystavoval například v Itálii či v Monaku. Mezi jeho známá díla patří například busta Ivana Soshenka či velkolepá socha Panny Marie. Překlad z ukrajinštiny uvádí, že bývá označován jako král mramoru, protože dokonale ovládá právě tento materiál pro tvorbu svých děl.
Mikhail Reva
Dalším současným ukrajinským sochařem je Mikhail Reva, celým jménem Mikhail Vladimirovich Reva, který se narodil v březnu roku 1960. Je známým sochařem a architektem. Mezi jeho velké počiny patří například založení Nadace Reva. Pochází z krymské oblasti, odkud se po několika letech celá jeho rodina přestěhovala do ukrajinské Oděsy. Po dokončení střední školy musel Mikhail sloužit v armádě. Jakmile mu služba skončila, vrátil se do Oděsy a zaujala ho práce v sochařství. Přidal se k uměleckému fondu a o pár let později vstoupil také do Akademie dekorativních umění. Překlad z ukrajinštiny uvádí, že on sám označuje toto období svého života za velmi šťastné, plné učení a důležité inspirace, kdy si doopravdy zamiloval to, co dělá. Mimo jiné také při studiích potkal svou manželku. Za svou tvorbu získal také medaili od Akademie umění SSSR. Pro zlepšení své tvorby byl vyslán do Říma na studijní cestu.
Tvoří dodnes a jeho díla jsou typická rozmanitostí a pestrostí. Překlad z ukrajinštiny zařazuje mezi jeho známá díla například monumentální plastiku Anděl milosrdenství, sochu Strom lásky, památník obětem terorismu na celém světě, sochu Zrno života, hrobku Bogdana Stupky a mnoho dalších děl. Patří mezi velmi uznávané a oblíbené moderní umělce.
Mykola Marchenko
Třetím zástupcem ukrajinských sochařů je opět současný umělec. Jmenuje se Mykola Marchenko a narodil se v roce 1943. Je představitelem realismu a zaměřuje se hlavně na monumentální plastiky, ale i menší plastické reliéfy. Pochází z chudší rodiny a studoval na Dnipropetrovské státní umělecké škole přímo obor sochařství. Dále si své vzdělání doplnil na Státním institutu umění v Kyjevě. Později se za své zásluhy stal také členem Národního svazu umělců Ukrajiny. Od té doby také pokračuje jako vyučující a předává své znalosti a zkušenosti dalším generacím ukrajinských umělců.
Překlad z ukrajinštiny označuje jeho díla za velmi kvalitní a vytvářená s ohledem na detail. Jeho díla můžeme nalézt v soukromých sbírkách na Ukrajině, ve Francii či jinde v Evropě, v Národním muzeu Ukrajiny a podobně. Mezi jeho slavná díla patří několik portrétů, jako například portrét Virskyi či originální basreliéf na počest absolventů kyjevských speciálních škol, kteří se zúčastnili druhé světové války. Je autorem několika pamětních desek nejen v Kyjevě, ale i dalších ukrajinských městech. Jeho jméno je neodmyslitelně spjato se sochařstvím druhé poloviny 19. století a právem je řazen mezi nejlepší ukrajinské umělce této doby.