Mezi umělci z USA najdeme mnoho zajímavých osobností z různých uměleckých směrů. Nechybí ani velmi známá jména a lidé, kteří utvářeli celkovou historii sochařství. Pojďte se podívat na tři známé sochaře ze Spojených států amerických.

Gutzon Borglum

Známý americký sochaře, který se narodil v roce 1867 v Idahu a zemřel v roce 1941 v Kalifornii má na kontě jedno z nejznámějších a největších sousoší. Překlad z angličtiny říkal, že se narodil dánským imigrantům, kteří žili v Americe nelegálně. Museli se tak přesouvat a za svůj raný život procestoval Borglum několik amerických států. Jeho rodiče se rozvedli. Umění studoval na speciální škole institutu umění Marka Hopkinse. Dále chodil i do kalifornské školy designu. Proslavil se tvorbou různých soch. Jeho nejvýznamnějším dílem je však rozhodně vytvoření obrovských soch národního památníku v Mount Rushmore v Keystone. Jde o obrovské sousoší, kde jsou vyobrazeny čtyři hlavy významných amerických prezidentů. Pokud se rozhodnete navštívit tuto památku, která je součástí přírodního parku, spatříte obrovskou bustu George Washingtona, Thomase Jeffersona, Theodora Roosevelta a Abrahama Lincolna. Návrh zpracoval Borglum v roce 1927, ale bohužel zemřel dříve, než došlo ke kompletnímu dokončení sochy. Překlad z angličtiny tak uvádí informaci, že sousoší dokončil jeho syn.

Kromě monumentálního sousoší v Mount Rushmore vytvořil Borglum i další sochařská díla. Jde například o vytesání apoštolů a svatých do nové katedrály svatého Jana. Vytvořil plastiku Williama D. Hoarda, která je k vidění v areálu univerzity ve Wisconsinu. Pyšnit se může také Loganskou medailí za umění. Na svém kontě má poměrně hodně soch, které jsou k vidění v různých státech Ameriky. I jeho bratr byl sochařem, ale ten se nedočkal takového úspěchu a ocenění.

Robert Indiana

Dalším americkým sochařem je Robert Indiana. Rodným jménem se jmenoval Robert Clark. Narodil se v roce 1928 v New Castlu a zemřel teprve nedávno v roce 2018 ve Vinalhaven. Jeho rodiče se rozvedli. Překlad z angličtiny říká, že působil v Armádním letectvu USA, což ho jistě ovlivnilo i v tvorbě. Byl nadaným výtvarníkem a sochařem. Uměleckým studiím se věnoval na Chicagském uměleckém institutu. Během svých studií zavítal i do Edinburghu, kde načerpal další inspiraci a přišel do kontaktu s pop-artovým uměním.

Jeho tvorba získala ocenění v podobě úspěšných výstav například v New Yorku. Nejvíce se proslavil svým obrazem a korunovou ocelovou sochou s nápisem „Love“. Pokud zatoužíte prohlédnout si jeho umění, navštivte některé z amerických muzeí. Jeho sochy i obrazy jsou vystaveny například na několika místech v New Yorku, v Amsterdamu, Texasu, Kalifornii, Los Angeles, Michiganu a na dalších místech. Socha LOVE má velikost 12 stop a v roce 2011 se jedna ze tří kopií prodala za úžasnou cenu 4,1 milionů dolarů.

Frank Stella

Posledním jménem mezi americkými sochaři je dosud žijící Frank Stella. Narodil se v roce 1936 v Maldenu. Je známým sochařem a grafikem. Věnuje se hlavně oblasti minimalismu a postmalířské abstrakci. Dnes žije a pracuje v New Yorku, což je ideální místo pro umělce.

Jeho rodiče jsou italského původu. Překlad z angličtiny říká, že studoval univerzitu v Andoveru. Zde poznal tvorbu abstraktních modernistů, což ho výrazně ovlivnilo v jeho vlastní tvorbě. Jeho díla jsou oceňována a patří k vyhledávaným umělcům moderní doby. Socha Memantra stojí před Metropolitním muzeum umění v New Yorku, jeho sochy a další výtvory se nachází v různých sbírkách. Práce Franka Stelly byla k vidění na mnoha významných výstavách po boku dalších slavných jmen. Překlad z angličtiny říká, že dnes patří mezi velmi drahé a oceňované umělce a jeho díla jsou velmi ceněna. V dražbách se ceny šplhají výše a vlastnit sochu od tohoto stále žijícího umělce má již dnes velkou hodnotu a v budoucnu se mu jistě dostane dalšího uznání.