Hlavní francouzské státní svátky jsou podobné těm našim. Najdeme i některé zcela jiné, jejichž tradice je typická právě pro Francii. V jakých dnech Francouzi oslavují a jaké k tomu mají důvody?

Nový rok – 1. ledna

Pokud chcete zažít neuvěřitelnou oslavu příchodu následujícího roku, vyrazte do Francie a ideálně do Paříže. Velké oslavy s mohutným ohňostrojem pod Eiffelovou věží a v centru města jsou doplněny pitím a nechybí ani stánky s občerstvením. Během oslav nebudete ani příliš potřebovat překlady z francouzštiny, protože jde hlavně o pořádné uctění Nového roku.

Velikonoční pondělí

Jedná se o důležitý křesťanský svátek, který má řadu příznivců i mezi nevěřícími. Ve Francii se konají akce zaměřené hlavně na děti, které mají za úkol najít schovaná velikonoční vajíčka. V kostelech se konají mše a zajímavé je, že během Velikonočního pondělí je většina pařížských památek otevřena. Každoročně začíná během velikonočních svátků i pouť Foire du Trône, která je plná atrakcí, stánků s dobrotami a dalších lákadel.

Svátek práce – 1. květen

Symbolem prvního květnového dne je nejenom nádherná a omamná vůně konvalinky, ale i četné demonstrace k příležitosti dne svátku práce. Během tohoto dne mohou být zavřené některé památky a rozhodně není výjimkou, když narazíte na demonstrační pochod.

Den vítězství – 8. květen

Překlady z francouzštiny hovoří o velkém dnu, kdy byl poražen fašismus a svět opět získal více svobody. Každý rok je připomínán konec druhé světové války různými upomínkovými akcemi, průvody, pokládáním květin na hroby. Během tohoto dne je tradicí, že prezident položí květinu na hrob neznámého vojáka, který se nachází pod Vítězným obloukem. Květiny pokládá i k soše generála de Gaulla. V tento den bývá většina památek otevřena a připraveny jsou speciální výstavy k této příležitosti.

Nanebevstoupení Páně

Křesťanský svátek, který se slaví 39 dnů po Velikonočním pondělí. Naše země není příliš křesťansky založená, a proto tento svátek není oficiálně slaven. Překlady z francouzštiny často připomínají, že během tohoto dne bývají zavřeny obchody, což by vás při plánovaném výletu mohlo nepříjemně překvapit.

Začátek Velké francouzské revoluce – 14. července

Den, kdy padla Bastila, patří mezi největší oslavy roku. Přes den probíhají velké přehlídky, nad Paříží prolétají letadla, která ve vzduchu kreslí francouzskou vlajku a večer se tančí a je velký ohňostroj. Významný den pro celou historii moderní Francie je připomínám skutečně velkolepě. Překlady z francouzštiny však varují, že během těchto dnů mohou být některé památky zavřené.

 

 

 

Panna Marie – 15. srpna

Panna Marie je patronkou Francie a její svátek je vyhrazen na den v polovině srpna. Překlady z francouzštiny se zmiňují také o zajímavosti, jak tento státní svátek vznikl. Dal ho údajně zavést Napoleon Bonaparte, aby mohl pořádně slavit své narozeniny, které měly stejné datum. Součástí oslav jsou mše a večerní křesťanské pochody. V tento den je většina obchodů uzavřena.

Svátek všech Svatých – 1. listopadu

Jedná se o podobný svátek, jako jsou naše Dusičky. Lidé se vydávají na hřbitovy, aby uctily své zemřelé příbuzné. Hřbitovy jsou plné květin a večer září světly svíček.

Konec první světové války – 11. listopadu

Další státní svátek, který se týká konce světové války. Tentokrát se jedná o tu první, ale oslavy jsou víceméně podobné. Prezident opět pokládá květinu k hrobu neznámého vojína, v muzeích jsou připraveny tematické expozice, všude jsou přítomny francouzské vlajky a koná se vojenská přehlídka.

Boží hod vánoční – 25. prosince

Štědrý večer klasicky připadá na 24. prosince. Překlady z francouzštiny říkají, že dárky nosí Otec Vánoc. Součástí každoročních svátků je bohatá a pestrá výzdoba, na kterou si Francouzi velmi potrpí. Nechybí ani slavností večeře plná dobrého jídla a návštěva vánoční bohoslužby. Tradičním pokrmem je například vánoční krůta a cukrovinkou je vánoční poleno, což je dezert politý čokoládou. Před samotnými vánočními svátky se o adventních dnech objevují trhy, kde můžete nakoupit dekorace, výzdobu, svíčky a další drobnosti.