V naší sérii článků nemůžeme vynechat povídání o další anglicky mluvící zemi. A to Velké Británii. Pojďme si představit státní svátky v této zemi a zvyky, které se s tím pojí.

Během státních svátků ve Velké Británii bývají zavřené obchody a úřady. Pro překlady z angličtiny se vám jistě bude hodit znalost, že se tyto svátky označují jako public holidays nebo bank holidays. Výhodou je, že v případě, když svátek vychází na den o víkendu, přesune se na následující pondělí. Lidé tak nepřijdou o možnost dalšího volna a příležitost pro odpočinek a oslavy.

Nový rok – 1. ledna

Oslavy příchodu nového roku nejsou nic zvláštního a známe to i v naší zemi. Den po bujarých oslavách je potřeba trochu zvolnit a zamyslet se nad tím, kam se chceme ubírat následující rok. Není se proto čemu divit, že se jedná o státní svátek.

St. Patric’s Day – 17. března

Svatý Patrik je patron Irska a má i svůj slavnostní den. Svátek se slaví hlavně v severním Irsku a je doprovázen bujarými oslavy s alkoholem a typickou zelenou barvou. Od zeleného jídla, přes různé dekorace, ale například i zelené pivo. Oslava se však ani zdaleka neomezuje pouze na území Irska a také většina anglických hospod je v ten den zbarvena do zelených barev a láká k oslavám. A proč je Patrik tak významný? Jednalo se o pastýře, který do Irska přinesl křesťanství.

Velký pátek – první pátek před Velikonoční nedělí

Kdo chce zvládat překlady z angličtiny, měl by vědět, že se tento den označuje jako Good Friday. Tento křesťanský svátek symbolizuje ukřižování Ježíše. V Irsku se jedná dokonce o posvátný den. Během tohoto svátku se nesmí zabíjet žádná zvířata, lidé se nesmí stěhovat a není vhodné začínat práci. Den před tímto svátkem je známý tím, že královna rozděluje peníze mezi penzisty.

Velikonoční pondělí

V Anglii jsou Velikonoce poměrně veselými svátky a všechno začíná v masopustní úterý, které je označované jako Pancake Day. V tento den se připraví celá hora palačinek a všichni si na nich pochutnávají. Během samotného Velikonočního pondělí můžete v ulicích potkat průvody a na obloze se často vznášejí draci.

První květnové pondělí

První pondělí v květnu je svátkem práce. Jedná se zároveň o oslavu konce zimního období a většina domů nese bohatou výzdobu. Překlady z angličtiny také napovídají, že se jedná o příležitost pro pořádání demonstrací kvůli špatným právům zaměstnanců.

Den Oranžistů – 12. července

Jedná se o svátek, který se slaví hlavně v Irsku, a během tohoto dne se pořádají pochody po celé zemi. Pokud chcete kvalitní překlady z angličtiny, hodí se znát i trochu historického kontextu. Důvod oslavy tohoto dne je bitva mezi Vilémem III. Oranžským a katolickým králem Jakubem II. Tento symbolický svátek oslavuje hrdost irských obyvatel na svůj původ.

Guy Fawkes Night – 5. listopad

Nepovedená snaha o podpálení parlamentu je připomínána každý rok symbolikou barevných ohňostrojů, které pomyslně zapálí celou oblohu.

Christmas Day – 25. prosince

Když si chceme udělat dobré překlady z angličtiny, víme, že Štědrý den se ve Velké Británii nese v duchu návštěv kostela a trávení společných chvil s rodinou. Rozbalování dárků nastává až následující den ráno. Dárky navíc nenosí Ježíšek, ale Father Christmas. K oslavám samozřejmě patří i výborné jídlo. Na prostřené tabuli vévodí pečený krocan s nádivkou a jako dezert se podává typický anglický pudink. Jak jasně říkají překlady z angličtiny, i tento univerzální svátek má své specifické podoby v každém státě a pro děti jsou připravována rozdílná překvapení a příběhy.

Boxing Day – 26. prosince

Jedná se svátek, během kterého se lidé hodně navštěvují a užívají si zábavu při hraních různých her. Svou tradici má tento den v dřívějších dobách, kdy se jednalo o solidární příležitosti pro pomoc chudým, kteří chodili s krabicemi k domům a prosili o zbytky jídla z vánočních hodů, ale i o další pozornosti a dary, které jim mnohdy pomohli přežít krutou zimu a neustálý hlad. Během tohoto svátků rozhodně není od věci přispívat na charitu.