V minulosti jsme vám již přinesli několik našich zážitků po světě, kam na svých cestách cílíme a tak se s vámi dneska podělím o zajímavosti z mého dobrodružství za polárním kruhem. Skandinávie je ideální destinací pro všechny cestovatele, kteří mají rádi trochu více nepohodlí, déšť, zimu i v srpnu, kterou někdy „zjemní“ teplý sluneční den. Milovníci pohledů do táhlých ledovcových údolí, kde nepotkají několik dní živou duši, si tak v oblasti Laponska přijdou na své. I přesto, že neovládáte překlady do švédštiny, není třeba se této země bát. 

 

Zpáteční letenka do Kiruny s přestupem ve Stockholmu není úplně nejlevnější, ale když ji koupíte s předstihem několika měsíců, vejdete se i do ceny okolo deseti tisíc korun i s batohem. Do Kiruny můžete jet ze Stockholmu také nočním vlakem, ale po té, co jsem v něm cestovala do Narviku, bych ho osobně moc nedoporučovala a cena letenky vyjde v zásadě na stejno. Abisko je místem, kde většina cestovatelů začíná nejen pro to, že zde je vlaková stanice onoho již zmiňovaného nočního vlaku, ale také pro to, že je to výchozí bod na tzv. Královskou cestu po Švédsku. Také já jsem na tuto trasu na dva a půl dne nastoupila, abych posléze mohla odbočit směrem do Norska. Celý naplánovaný okruh měl okolo 150 km, kdy zhruba pět dnů nebyl ani telefonní signál a potkala jsem dohromady čtyři lidi.

 

Pár zajímavostí ze srpnového Laponska

  • tma je až od cca 1:00 v noci (od 22:00 je jen šero)
  • pár sněhových vloček již i v tomto letním období napadalo a teploty klesly v noci na nulu
  • Norové a Švédové si rozumění (dost mne překvapilo, že jazyk má velkou shodu, skoro mi z vyprávění místních přišlo, že větší než čeština se slovenštinou, ale výslovnost je odlišná)
  • největší problémem je vítr, kdy se nedá postavit ani stan (pár historek o tom, jak ho lidé v noci „honili“ po údolí, jsem během svého putování slyšela)
  • budete se na cestách pořád brodit přes řeky (za celých 13 dní putování jsem si jen dva dny nesundala boty, jednou bylo potřeba jít i do trenek)
  • muzeum války v Narviku je úžasné a vřele ho doporučuju

Švédsko/Norsko je ideální letní dovolená pro všechny, kdo se chtějí vykoupat ve fjordu J. Všude se domluvíte anglicky (i se staršími lidmi, kteří v životě daný kraj neopustili), ale pokud byste nejen před cestou chtěli překlady do švédštiny, tak se na nás obraťte, protože i na tuto kombinaci máme skvělé kolegy.