Turecko oblíbená destinace pro trávení letní dovolené mnoha Čechů.  Města jako Alany, Side, Gümbert, Bodrum nebo turecká riviéra, která se táhne od Cesme na západním pobřeží až k letovisku Kargicak jsou lákavými letovisky. V současné době se však o Turecku dozvídáme především skrze politickou situaci, která není zrovna růžová. Slovo Turek pochází ze samotné turečtiny „Türk“ a označuje etnickou skupinu žijící dnes v Turecku a na území bývalé Osmanské říše. Nejvíce Turků mimo tyto oblasti pak najdeme v Německu, kde jich podle posledních údajů žije okolo 4 milionů. V České republice se k turecké národnosti při posledním sčítání obyvatel přihlásilo okolo 2 tisíc. A proto zřejmě nebude překvapením, že překlad z turečtiny se dostává mezi požadované služby. 

Zakladatel moderního tureckého státu je zbožňovaný (všemi generacemi) Mustafa Kemala Attatűrk, jehož den narození (19. května) a úmrtí (10. listopadu) patří spolu s 23. dubnem (Den dětí nebo i Den nezávislosti), 30. srpnem (překlad z turečtiny je Den vítězství) a 29. říjnem (Den republiky) ke státním svátkům.

Mezi další národní svátky patří ty islámské, které jsou pohyblivé podobně jako naše Velikonoce a jsou jimi mimo Ramadán, také svátek Obětování, což je hlavní náboženský svátek, při kterém se podřezávají ovce a svátek Cukru a biče (překlad z turečtiny), který trvá tři dny. V této době je většina obchodů uzavřena. Rodiny se hojně navštěvují v odpoledních a večerních hodinách, kdy probíhají bujaré oslavy.

Jaká je turečtina jako jazyk?

Turečtina patří mezi turkické jazyky a od roku 1928 používá latinku, čímž se částečně odlišuje od ostatních turkických jazyků, které zapisují v azbuce nebo arabštině. Latinku krom turečtiny najdeme také u těch známějších jazyků, jako jsou např. ázerbájdžánština, turkmenština nebo uzbečtina. Turecká abeceda má 29 písem. Fonetický pravopis a zápis každého tureckého slova odpovídá jeho výslovnosti. V současné době se turkologie vyučuje např. na Filosofické fakultě UK na katedře Blízkovýchodních studií.

Co dobrého tureckého k snědku nejen v Turecku?

Mezi známá turecká jídla patří Kebab a Döner kebab, který dnes „najdeme“ na každém rohu i v České republice. Základní suroviny turecké kuchyně jsou jinak skopové, jehněčí a kuřecí maso, ryby a mořské plody, pšenice, rýže a čerstvá zelenina a ovoce. Nejoblíbenější zeleninou jsou pak baklažány. Ze sladkostí je to samozřejmě známá baklava nebo chalva. Turecká káva (překlad z turečtiny), která se svaří „s“ nebo „bez“ cukru rovnou v džezvě, už také pronikla do našich domácností a stala se tak i mimo jiné velmi oblíbenou i mezi outdoorovými milovníky kávy.

Je libo překlad?

Pokud byste chtěli zajistit překlad nebo tlumočení z turečtiny do češtiny, tak se na nás klidně obraťte. I toto dokážeme již pro naše klienty zařídit.:)! Samozřejmě i s případným úředním ověřením.