Oslavy Velikonoc se liší s podle národnosti a místních tradic. Dohromady se jedná o pestrý výčet všech možných oslav. Ty české jsou v mnohém speciální a ve světě nemají příliš oblibu. Nebo ne? Najdeme v holandsky mluvících zemích podobné tradice jako u českých velikonočních svátků? Jaké velikonoční zvyky vlastně najdeme v holandsky mluvících zemích?

Hledání vajíček na zahradě

Stejně jako například v Anglii a v Americe, i v Holandsku děti hledají velikonoční čokoládová vajíčka různě schovaná na zahradě. Ta jim údajně přinesl velikonoční zajíc a jsou odměnou za to, že byly hodné. Zároveň vajíčka symbolizují plodnost a rozvoj do dalšího roku. Hledání se účastní hlavně menší děti. Ty větší hrají různé hry s vajíčky. Všechno ale začíná při Květné neděli, kdy by děti měli obcházet farmy a sbírat si vajíčka pro nadcházející hry. To už v dnešní době bohužel moc neprobíhá, ale v některých částech země zůstávají tradice zachovány.

Podobné zvyky můžeme sledovat například v Jihoafrické republice mezi holandsky mluvícím obyvatelstvem, které si přineslo své zvyky. Za tu dobu však došlo k jistým modifikacím, i když hledání vajíček dětmi stále přetrvává a je oblíbenou zábavou.

Variace na naši pomlázku

Během sbírání vajíček na farmách pro velikonoční hry s sebou děti nosí speciální ozdobnou hůlku, která se označuje jako velikonoční palma. Ta je pokryta zimostrázovým dřevem a jako ozdoby jsou zde například barevné papírové vlaječky, skořápky nebo pomeranče. Během putování za dalšími vajíčky děti sbírají ozdoby a předhání se v tom, kdo bude mít lepší ozdobnou hůlku s více dekoracemi.

Nechybí ani dobré jídlo

Samozřejmou součástí každých vánočních svátků je i dobré jídlo. Není tomu jinak ani v holandsky mluvících zemích, kde se chystají samé dobroty. Hlavní dominantu tvoří sladký chléb připomínající mazanec s rozinkami a rybízem. Ten se tradičně připravuje na Boží hod velikonoční a slouží jako oslavná pochoutka při setkání s rodinou u jednoho stolu. Kromě sladkého jídla se následně připravují i chutné hlavní chody z ryb nebo jehněčího masa.

Velikonoční svátky v holandsky mluvících zemích jsou typické svým středně evropským přístupem, kdy si nejvíce zábavy užívají děti. Nechybí veselé motivy a jarní symboly. Křesťanská symbolika zůstává, ale většinou již nehraje tu největší roli. Jednotlivé rituály a tradice jsou podobně jako u nás rozloženy do celého týdne. Díky přítomnosti ozdobné hůlky při sbírání vajec na farmách se nám zvyky mohou zdát podobné. Vajíčka se pro hry i malují a mohou se různě zdobit. Zvyky se samozřejmě liší v závislosti na konkrétní lokalitě, ale obecně platí takovéto principy.

Navíc v období Velikonočních svátků v Nizozemí nádherně kvetou tulipány, takže je v tomto období ideální čas na krásný výlet, kdy můžete sledovat místní tradice a zároveň se kochat krásou nádherných barevných květinových polí. Za návštěvu jistě stojí i velikonoční trhy, kde se prodávají místní speciality.

Překlad z holandštiny vybraných slovíček spojených s oslavou velikonočních svátků

  • Pasen – překlad z holandštiny je Velikonoce
  • Pasen palm – překlad z holandštiny zní velikonoční palma
  • vajíčko – ei
  • zajíček – konijntjesmeisje
  • paasbrood – překlad z holandštiny je velikonoční chléb
  • beránek – lam
  • hledání velikonočních vajíček – Paaseijacht