Velikonoce jsou velkým křesťanským svátkem. Ve většině španělsky mluvících zemí převažují lidé katolického vyznání, a proto se není čemu divit, že jsou velikonoční svátky velkými oslavami, kde nechybí okázalost a veselí. Jaké tradice provází oslavy velikonočních svátků ve španělsky mluvících zemích?
Pestré oslavy
Než se vůbec přiblíží termín velikonočních svátků, předchází jim bujaré únorové oslavy spojené s pestrými karnevaly. Tyto veselé a barevné slavnosti nahrazují náš český masopust. Symbolika je však stejná a lidé naplno vyjadřují radost z přicházejícího jara a konce pochmurné a studené zimy. V hlavní roli je hudba, tanec, pestrobarevné kostýmy a spousta zábavy. V průvodech se často zpívají různé písně s křesťanskou tématikou. Společným jmenovatelem je vytváření okázalých oslav pro maximální poctu a užívání si Svatého týdne.
Kromě běžných rodinných setkání a trávení času s přáteli se rodiny často vydávají za historickými památkami a lidé se rádi připojují k hromadným oslavám v rámci průvodů.
Pohřeb sardinky
Popeleční středa se končí slavnostním a veselým pohřbem symbolické atrapy sardinky. Ta symbolizuje konec zimy. S celou slavností se samozřejmě pojí karneval. Známé karnevaly probíhají například na Tenerife nebo Gran Canarii. V navazujících velikonočních průvodech se neobjevují běžné symboly, jako známe u nás a chybí pomlázka, beránek, ale i malované vajíčka. Oslavy jsou spojeny téměř výhradně s křesťanskými prvky a tématikou.
Nejenom Velikonoce, ale rovnou celý Svatý týden
Hlavní velikonoční oslavy nejsou pouze jeden den, ale trvají celý týden od Květné až po Velikonoční neděli. Užívá se proto označení Semana Santa, překlad ze španělštiny zní Svatý týden. Během tohoto týdne každý den ráno prochází kajícníci ulicemi. Procesí se účastní lidé v zajímavých kostýmech. Důležitou součástí každého průvodu by měly být osoby oděné do čepic s vysokým kuželem, které mají své kořeny v inkvizici.
V té době musel potrestaný hříšník chodit s vysokou čepicí, která zakrývá i hruď a záda. Někteří v průvodu mají i svíce, což může hlavně potmě vypadat docela děsivě. Cílem je vytvořit lehce tajemnou a strašidelnou atmosféru. Hlavně na severu Španělska jsou oslavy více tragické a konají se klidnějším způsobem s cílem uctivé pocty. Naopak na jihu bývají oslavy radostné a místo ukřižování se zaměřují na moment Kristova zmrtvýchvstání.
Pletenec s Ježíškem a treska
Ke každým oslavám velikonočních svátků patří i dobré jídlo. Ve Španělsku se setkávání s rodinou a přáteli tradičně děje u dobrého jídla buď doma, nebo v restauracích. Hlavními body bývají ryby, zelenina a luštěniny. Tradičně se podává solená treska. Samozřejmě nechybí ani sladké pečivo. Podává se například smažené mléko nebo kosti světce vyrobené z marcipánu a plněné chutným krémem. Oblíbené jsou postní koblížky, anýzové věnečky a velkou dominantou slavnostních sladkých jídel je velikonoční pletenec, kde uvnitř bývá ukrytý figurka Josefa, Marie nebo Ježíška. Spojený pletenec má symbolizovat propojenost a jednotu rodiny.
Překlad ze španělštiny slovíček s velikonoční tématikou
- La Pascua – překlad ze španělštiny zní Velikonoce
- La Semana Santa – překlad ze španělštiny je Svatý týden
- leche frita – překlad ze španělštiny je smažené mléko
- Kosti světce – huesos de santo
- Postní koblížky – buňuelos de cuaresma
- Anýzové věnečky – roscoz de anís
- Velikonoční pletenec – roscon de pascuas H
- Půst – El Cuaresma