Stejně jako každé velké křesťanské svátky i ty velikonoční mají své rozdílné tradice v různých zemích. Jaké mají velikonoční zvyky ve francouzsky mluvících zemích? A přišly by nám jejich velikonoční svátky podobné?
Malování vajec ani pomlázka není na místě
Ani ve francouzsky mluvících zemích se nesetkávají naše tradice s malovanými vejci a pomlázkou na mlácení žen s pochopením. Zvyky jsou tu trochu jiné a určitě se jedná o stejně významné svátky, jako jsou ty vánoční. Jednotlivé zvyklosti se mohou lehce lišit podle konkrétní oblasti.
Svátky plné dobrého jídla a vína
Francouzi si potrpí na jejich kuchyni, a proto vybrané dobroty z jehněčího masa a zajímavé pokrmy připravené z vajec nechybí na bohatě prostřených tabulích. Dospělí všechno poctivě zapíjí kvalitním vínem a pro děti jsou připraveny čokoládové figurky a vajíčka. Jejich hledání probíhá na velikonoční pondělí. Zábavný úkol najít co nejvíce čokoládových dobrot je tradice, kterou prostě nejde nemilovat. Francouzi navíc na nákupu čokoládových cukrovinek v podobě slepiček, zajíčků, kuřátek a dalších jarních motivů rozhodně nešetří. Pro některé Francouze jsou tak velikonoční svátky symbolem pro spoustu krásných čokoládových dobrot. A takové svátky plné čokolády musí mít rád snad naprosto každý a to i v případě, že skoro neví, proč se dané svátky slaví. V Alsasku dokonce najdeme i tradici pečení velikonočního beránka, která je nám velmi známá.
Velikonoční symbol je i ryba
Dětská hra spočívá v tom nalepit na někoho v okolí papírovou rybu tak, aby si ničeho nevšiml. Je to veselá tradice a hodně oblíbená zábava dětí hned na druhém místě po hledání čokoládových cukrovinek.
Pálení loutky
Na Škaredou středu se na větších náměstích pálí loutka Jeho Veličenstva, která představuje něco jako naše pálení čarodějnic. Kromě toho je hodně oblíbenou tradicí i kutálení vajec ze svahu, kdy vyhrává to, které se dokutálí nejdál bez rozbití. Fígl je v tom, že vejce jsou syrová a na svahu bývá docela dost kamenů představujících kameny odvalené ze vchodu do Kristovy hrobky při jeho vzkříšení.
Zvony nezvoní
Na Zelený čtvrtek údajně všechny zvony odletí do Říma, kam mají odnést všechno špatné a přinést zpátky svaté požehnání od svatého otce. Proto následující den, na Velký pátek, ve všech křesťanských zemích i ve Francii nezvoní žádný zvon. Jejich zvuk se vrací až během neděle, kdy děti dostávají sladkosti a spolu s nimi se vrací i zvony.
Drobné dárky a pozornosti
Kromě vajec a čokolády si ve Francii rozdávají i drobné dárky a celkově jsou velikonoční svátky plné hojnosti a dobrých věcí. Čokoládová vejce symbolizují zrození a bohatství, a proto mají často zlaté obaly. Tradice vajíček plněných čokoládou se ve Francii zrodila již 17. století a od té doby přetrvává. Dříve se na královských dvorech darovala zlatá vejce.
Slovíčka s velikonoční tématikou a jejich překlad z francouzštiny
- Pâques a překlad z francouzštiny jsou Velikonoce
- Joyeuses Pâques ! překlad z francouzštiny jsou Veselé Velikonoce!
- lapin de Pâques a opět překlad z francouzštiny je velikonoční zajíček
- œuf en chocolat překlad z francouzštiny je čokoládové vajíčko
- agneau překlad z francouzštiny je jehněčí maso
- dimanche de Pâques a překlad z francouzštiny zní Velikonoční neděle
- Velký pátek – vendredi Saint
- Velikonoční beránek – agneau pascal
- Hledání čokoládových vajíček – oeufs Recherche de chocolat