Pojďme si v dnešním článku představit italské velikonoční zvyky, které také velice zajímavé. Italské velikonoční svátky jsou velmi pestré, barevné a radostné. Samozřejmě nechybí dobré jídlo a pití a během zábav na každém kroku narazíte na křesťanskou symboliku. Oslavy jsou však zcela jiné a našim zvykům nejsou příliš podobné. Vajíčka se nezdobí a pomlázkou se nikdo nemlátí. Jak to tedy mají v italsky mluvících zemích a jaké jsou místní velikonoční zvyky?

Karnevaly s maskami

Italsky mluvící země patří mezi území, kde je valná většina lidí katolického vyznání, a proto zde mají velikonoční oslavy svoji velkou tradici a neopakovatelnou atmosféru. Velké slavnosti se neobejdou bez pestrých karnevalů, průvodů s maskami a tabulí plných dobrého jídla. Oslavy jsou hodně veselé a průvody jsou majestátní s často opravdu zajímavými a netradičními maskami. Karneval předchází půstu a oslavy jsou velmi bujaré. Součástí bývají tradiční průvody masek, kde se jednotliví účinkující předhání v originalitě a snaze zachytit určitou křesťanskou symboliku.

Procesí se svíčkami se ulicemi prochází po celou dobu velikonočních svátků. Tradičně na Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílou sobotu i Velikonoční neděli probíhají speciální bohoslužby určené i pro ateisty. Velkou událostí je papežovo vedení křížové cesty kolem Kolosea a uznávaná nedělní mše na náměstí svatého Petra, která je malým křesťanským svátkem, kdy se z tohoto okamžiku těší celý svět prostřednictvím televizním obrazovek.

Sladké pečivo ve tvaru holubice

Během velikonočního týdne se v Itálii snídají tradiční sladké dorty, které svým tvarem připomínají holubici. Oblíbené jsou i tradice pikniků v přírodě, kdy jsou tyto svátky brány i jako oslava rodiny a společně stráveného času. Náležitá oslava křesťanského svátku má svou velkou tradici i v moderní době. Sdílení starých rodinných receptů je jedním z velkých bohatství každé rodiny. Dobře připravená slavností tabule je totiž předzvěstí dobrého a plodného následujícího roku. Vysoké kynuté holubice mají být pochoutkou symbolizující hojnost.

Velkou pochutinou a oblíbenou je jehněčí maso na různé způsoby. Na sváteční tabuli nechybí ani preclíky. Oslavy dobrého jídla jsou ukončením masopustu a představují zahájení jarní hojnosti a oslavy plodnosti. Lidé si užívají společně strávený čas u dobrého jídla a probíhají návštěvy a setkání často velmi velkých rodin. Velikonoční svátky patří mezi opravdu velké události, kdy se promění nejen ulice zaplněné průvody, ale okolí a výzdoba.

Masopustní úterý s palačinkami v různých variacích

Během masopustního úterý se připraví palačinky na sladký, ale i slaný způsob a poté se podávají celé rodině. K oslavám samozřejmě nechybí dobré víno a další chutné speciality. Jejich příprava a kompletní složení slavnostní tabule hodně závisí na lokalitě a detaily se budou lišit v každé rodině.

Oslavy probíhají víceméně každý den během celého velikonočního týdne a jejich vyvrcholení přichází na Velikonoční neděli. Italové razí zásadu, že Vánoce se mají slavit v rodinném kruhu, ale Velikonoce by se měly slavit se všemi velkým veselím v ulicích při společných průvodech.

Slovíčka související s Velikonocemi a jejich překlad do italštiny

  • Velikonoce a překlad do italštiny zní Pasqua
  • Masopustní úterý a překlad do italštiny zní Martedì grasso
  • Velikonoční neděle a překlad do italštiny zní Domenica di Pasqua
  • Jehněčí maso a překlad do italštiny zní agnello
  • Karneval a překlad do italštiny zní karnevale
  • Italské velikonoční bábovky a překlad do italštiny zní Colomba pasquale
  • Mše a překlad do italštiny zní di massa
  • Křížová cesta a překlad do italštiny zní calvario
  • Půst a překlad do italštiny zní Quaresima