V Portugalsku si lidé umí užít státní svátky naplno. Mají jich i poměrně dost a kromě celostátních oslav existuje i celá řada místních slavností a příležitostí k pořádání zábavy. Podívejte se na vybrané hlavní státní svátky, na které místní nedají dopustit.

Nový rok – 1. ledna

Tradiční oslavy příchodu Nového roku jsou spojeny s veselými průvody, které je možné spatřit po ránu a dopoledne. Během tohoto dne lidé oslavují možnost nových příležitostí a chystají se na vše, co jim může nadcházející rok nabídnout.

Carnaval – březen

Překlady z portugalštiny vypráví o velké maškarní zábavě, která se koná vždy během masopustního úterý před samotnou popeleční středou. Blíží se velikonoční postění, a proto je karneval spojen s dobrým jídlem, pitím a náležitou oslavou. Všude narazíte na děti i dospělé oblečení v pestrobarevných maskách. Oslavy často trvají i několik dní a nejvíce si je užijete ve větších městech, kde se lidé sejdou a předhání se v tom, kdo bude mít nejlepší masku.

Velký pátek

Celý velikonoční týden je oslavou ukřižování Ježíše Krista, jeho vzkříšení a veškerého nového života. Hlavními dny jsou Velký pátek a velikonoční neděle. V Portugalsku je během těchto dnů zvykem přinášet svým kmotrům pokrmy. Ti jim na oplátku nabídnou chutný pokrm podle tradičního receptu a často přidají i dárek. Překlady z portugalštiny nám pomáhají odhalit, co takové tradiční pokrmy vlastně jsou. Jedná se například o tradiční portugalský chléb, který nese označení folar. Je plněný vepřovým masem, šunkou a dvěma druhy tradičních klobás. Na jihu ale můžeme najít i jeho sladkou variantu se skořicovou náplní.

Den svobody – 25. dubna

Jedná se o oslavu dne na počest Karafiátové revoluce z roku 1974. Na základě této události nastal přechod z autoritářské diktatury na demokratickou vládu v zemi, což znamenalo úlevu pro velkou spoustu lidí. Během oslav je připomínána vděčnost za aktuální státní zřízení.

Den Portugalska – 10. června

Tento den bývá označován i jako Camõesův úmrtní den. Překlady z portugalštiny nám pomáhají odhalit, že se jednalo o portugalského básníka Luíse Vaze de Camõese, který byl autorem populárního eposu Lusovci, kde popisoval cestu Vasca de Gamy kolem afrických břehů do Indie a zase zpátky.

Nanebevzetí Panny Marie – 15. srpna

Důležitý den pro věřící, během kterého v kostelech probíhají korunovace soch, a oslavuje se nanebevzetí Panny Marie, která se tak stala královnou andělů. Překlady z portugalštiny nám prozradí, že během tohoto svátku je v ulicích slyšet dechovka, bubny a ozývají se tóny dud.

Vyhlášení republiky – 5. října

Sváteční den, kdy si Portugalci připomínají svržení monarchie a založení portugalské republiky s datem prvního vzniku v roce 1910. Překlady z portugalštiny zdůrazňují, že se jedná o podstatný den pro místní.

Svátek všech svatých – 1. listopad

Oslavují se nejen všichni svatí, kteří během roku nemají vlastní samostatný svátek, ale i všichni zemřelí. Na hřbitovy se nosí dekorace a zapalují se svíčky.

Den nezávislosti – 1. prosince

Státní svátek pro připomínku znovuzískání nezávislosti v roce 1640. Překlady z portugalštiny v tento den nehovoří o příliš bujarých oslavách, ale jedná o národní den.

Neposkvrněné početí Panny Marie – 8. prosince

Údajně se vypráví, že v roce 1917 a poté ještě alespoň dvakrát se zjevila Panna Marie v portugalském městě Fatima. Od té doby toto místo navštěvují lidé nejen v tento den, ale i v květnu a v říjnu, kdy údajně došlo ke zjevení.

Vánoce – 25. prosince

Zajímavostí u vánočních svátků v Portugalsku je fakt, že 24. prosince je běžný pracovní den. I přesto děti dostávají děti dárky na konci tohoto dne. Kousek před půlnocí rodiny společně vyrazí do kostela na půlnoční mši. Samozřejmostí jsou i tradiční pokrmy, jako jsou vařená treska se zeleninou a speciální cukroví. Během vánočních svátků jsou města vyzdobena betlémy a barevnými dekoracemi. U výzdoby nechybí pšenice, ječmen, kukuřice a další plodiny pro symbol bohaté úrody a hojnosti.