V Kanadě se mísí dva hlavní jazyky a setkávají se zde i rozdílné kultury. I přes relativně krátkou historii této země nacházíme skvělé umělce, o kterých stojí za to dozvědět se něco více. A právě proto přinášíme tento článek s informacemi o třech významných kanadských sochařích.

Alfred Laliberté

Prvním ze zmiňovaných kanadských spisovatelů je Alfred Laliberté. Překlad z francouzštiny uvádí, že se narodil v roce 1877 a zemřel v roce 1953. Většinu svého života strávil v Montrealu a byl nejenom sochařem, ale i malířem. Za svůj život vytvořil více než 900 soch, což je opravdu úctyhodné číslo. Narodil se do farmářské rodiny, takže cestu za uměním měl poměrně krkolomnou. Sochařství mu však učarovalo, takže se mu začal věnovat ve volném čase. Chtěl se také zdokonalovat, takže vstoupil do umělecké školy v Montrealu. Po prvotních úspěších mohl pokračovat se studiem dále a dostal se na prestižní Národní akademii umění v Paříži. Odtud se pak později vrátil zpět do Kanady, kde dále tvořil.

Pro tvorbu soch používal bronz, mramor i dřevo. Se všemi těmito materiály si skvěle rozuměl a dokázal z nich vytvořit úžasná umělecká díla. Na mnoha z jeho plastik jsou zachyceny nejrůznější události a známé postavy z kanadských dějin. Mezi jeho známá díla patří například socha Roberta Baldwina, socha Pierra Bouchera, busta Samuela Champlaina či Památník patriotů a mnoho dalších. Překlad z francouzštiny sděluje, že jeho práce jsou k vidění hlavně v Montrealu a několik z nich můžete spatřit i v Paříži.

Marius Plamondon

Druhým jménem mezi kanadskými sochaři je Marius Plamondon. Ten se narodil v roce 1914 a zemřel v roce 1976. Proslavil se hlavně svou prací s vitrážemi. Jeho kolekce deseti vitrážových oken zhotovená pro Oratoř svatého Josefa v Montrealu je, jak říká překlad z francouzštiny, označována jako jeho nejslavnější dílo. Umění studoval na umělecké škole v Quebecu. Vypravil se také na studijní pobyt do Itálie, kde načerpal nové zkušenosti a inspiraci. Ve svých studiích pokračoval také ve Francii, kde pracoval pod přísným dohledem sochaře Henria Charliera. Záhy se však vrátil zpátky do Kanady, zde zužitkoval své získané vědomosti a zkušenosti pro vylepšení místní tvorby a přispěl tak oživením umění v Quebecu.

Překlad z francouzštiny říká, že právě Plamondon se stal důležitým prvkem pro oživení celé umělecké scény v Quebecu. Podílel se na mnoha nejrůznějších projektech, jejichž zhotovení výrazně zlepšilo vzhled dané budovy či celé části města. Byl nepřekonatelný v práci s umělým sklem a postupně se stal uznávaným a hojně vyhledávaným mistrem na vitráže. Každý z návrhů je jedinečný a kombinuje perfektní znalost materiálu s uměleckou představivostí. Mezi jeho slavné práce patří například okenní skla v Bazilice svatého Josefa, v hotelu Queen Elizabeth, v Jezuitské kapli v Quebecu a mnoho dalších děl.

Ruth Abernethy

Třetím představitelem kanadského sochařství je tentokrát sochařka jménem Ruth Abernethy, která se narodila v roce 1960. Zpočátku pracovala v divadle, kdy spolupracovala s mnoha různými soubory. Hodně jí však učarovalo sochařské umění. Měla to štěstí, že získala stipendium pro studium v Japonsku a v Evropě. Právě zde totiž načerpala obrovské množství inspirace, což je vidět na jejich originálně zpracovaných dílech. Překlad z francouzštiny nezapomíná na fakt, že si velmi oblíbila zejména figurální sochy. Pustila se do projektu, kdy vytvořila několik soch, které se zdánlivě nachází v různé fázi tvůrčí umělecké činnosti. Hodně proslulá je hlavně socha jazzového klavíristy Oscara Petersona. Této soše se dostala pocta v podobě slavnostního odhalení samotnou královnou Alžbětou II. Socha je k vidění před Národním uměleckým centrem v Ottawě. Dále zpracovala také sochu Glenna Goulda či originální portréty Johna A. Macdonalda. Překlad z francouzštiny uvádí i zajímavost, která spočívá v tom, že vyvinula metodu mapování pro vytváření 3D portrétů. Podívat se můžete i na její osobní stránky, kde prezentuje svou tvorbu.